Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M39: Otevřená hvězdokupa v Labuti

Uznání: Heidi Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Na samé hranici lidského vnímání je barvité pole hvězd s jednou z největších otevřených hvězdokup severní oblohy. M39 zabírá úhel větší než Měsíc a poměrně málo hvězd se nachází ve vzdálenosti pouhých 800 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Obraz M39 nahoře je mozaikou 33 snímků pořízených dalekohledem WIYN na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA. Hvězdy v M39 jsou všechny staré asi 300 miliónů let, takže jsou mnohem mladší než je stáří našeho Slunce 5000 miliónů let. Otevřené hvězdokupy se někdy nazývají též galaktické hvězdokupy a obsahují méně a mladší hvězdy než kulové hvězdokupy. Na rozdíl od kulových hvězdokupy jsou otevřené hvězdokupy obecně vázány na rovinu naší Galaxie.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Cygnus, M39


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »