Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M39: Otevřená hvězdokupa v Labuti

Uznání: Heidi Schweiker, WIYN, NOAO, AURA, NSF

Na samé hranici lidského vnímání je barvité pole hvězd s jednou z největších otevřených hvězdokup severní oblohy. M39 zabírá úhel větší než Měsíc a poměrně málo hvězd se nachází ve vzdálenosti pouhých 800 světelných let v souhvězdí Labutě (Cygnus). Obraz M39 nahoře je mozaikou 33 snímků pořízených dalekohledem WIYN na observatoři Kitt Peak v Arizoně v USA. Hvězdy v M39 jsou všechny staré asi 300 miliónů let, takže jsou mnohem mladší než je stáří našeho Slunce 5000 miliónů let. Otevřené hvězdokupy se někdy nazývají též galaktické hvězdokupy a obsahují méně a mladší hvězdy než kulové hvězdokupy. Na rozdíl od kulových hvězdokupy jsou otevřené hvězdokupy obecně vázány na rovinu naší Galaxie.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Cygnus, M39


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabé NLC

Další informace »