Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma oblohy nad jezerem Salda

Uznání a copyright: Tunç Tezel (TWAN)

Jak se přiblíží půlnoc, tak se objeví i nádherná obloha. To byl případ z minulého měsíce na břehu jezera Salda v jihozápadním Turecku. Na panorámatu noční oblohy nahoře jsou v popředí vidět pískovce a přes jezero světla budov. Při pohledu nahoru jsou přímo před námi hvězdy Orionu, zatímco vlevo od něho je nejjasnější hvězda oblohy Sirius. Vpravo od Orionu je hned nad obzorem otevřená hvězdokupa. Plejády. Po obloze se vypíná oblouk centrálního pásu naší Mléčné dráhy. Vysoko uprostřed jsou vidět hvězdy Castor a Pollux. Jezero Salda je proslavené svojí modrou barvou, která je trochu poznat i na snímku nahoře.

Štítky: Mléčná dráha, Orion, Turkey


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »