Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Objev vody na Měsíci

Credit: ISRO/NASA/JPL-Caltech/USGS/Brown U.

Na povrchu Měsíce byla objevena voda. Ne, nebyla nalezena žádná jezera, zato přístroj NASA Moon Mineralogy Mapper na palubě nové indické družice Měsíce Chandrayaan-1 odesílá údaje, že části měsíčního povrchu absorbují velmi specifickou barvu světla, která byla doposud identifikována pouze s vodou. Vědci nyní zkoušejí dát tuto skutečnost do souvislosti s ostatními fakty o Měsíci a snaží se přijít na to, kolik vody tam je a dokonce v jakém skupenství. Naneštěstí i ty nejvlhčí scénáře ponechávají náš Měsíc sušší, než ty nejsušší pouště na Zemi. Debatuje se také o tom, zda signál o vodě během jediného dne stoupá a klesá. Pokud je to pravda, tak signál by se dal vysvětlit vodíkem, který proudí ze Slunce a interaguje s kyslíkem v lunární půdě. To by vedlo k extrémně tenké monovrstvě vody, tlusté možná jen několik molekul. Něco z takové vody se pak může následně v jasném slunečním světle vypařit. Oblast u kráteru na odvrácené straně Měsíce na obrázku nahoře ukazuje v modré falešné barvě poměrně vysoký výskyt minerálů s vázanou vodou. Nová družice LCROSS příští týden vypustí impaktor, který narazí do trvale zastíněného kráteru poblíž lunárního jižního pólu, aby bylo vidět, zda zde není nějaká skrytá voda nebo led.

Štítky: Měsíc, Voda, Monolayer


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

panorama, čas 10s, clona F3,5, ISO 400

Další informace »