Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Nereus na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA; Image Processing: Kenneth Kremer

Byla to dlouhá cesta. Vozítko Opportunity nyní jede přes Meridiani Plain na Marsu a jeho cílem je kráter Endeavour, velký kráter o průměru přes 20 kilometrů, který by mohl poskytnout informace o tajemné minulosti starodávného Marsu. Kromě jízdy kolem otevřených polí tmavé půdy a světlých skal vozítko Opportunity narazilo na několik zajímavých útvarů. Jeden z takových útvarů, který je vidět nahoře na digitálně spojeném a vodorovně zhuštěném panorámatu, je kráter Nereus, malý kráter o průměru asi 10 metrů obestoupený rozeklanými skalami. Vozítko Opportunity kromě kráteru Nereus nedávno také narazilo na další neobvyklý kámen, který vypadá jako třetí velký meteorit nalezený na Marsu, pro Opportunity druhý na této cestě. Opportunity jede ke kráteru Endeavour už přes rok a pokud se vyhne vyčnívajícím kamenům a sypkému písku, tak může ke kráteru Endeavour dorazit někdy příští rok.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Nereus Crater


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »