Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kráter Nereus na Marsu

Uznání: Mars Exploration Rover Mission, JPL, NASA; Image Processing: Kenneth Kremer

Byla to dlouhá cesta. Vozítko Opportunity nyní jede přes Meridiani Plain na Marsu a jeho cílem je kráter Endeavour, velký kráter o průměru přes 20 kilometrů, který by mohl poskytnout informace o tajemné minulosti starodávného Marsu. Kromě jízdy kolem otevřených polí tmavé půdy a světlých skal vozítko Opportunity narazilo na několik zajímavých útvarů. Jeden z takových útvarů, který je vidět nahoře na digitálně spojeném a vodorovně zhuštěném panorámatu, je kráter Nereus, malý kráter o průměru asi 10 metrů obestoupený rozeklanými skalami. Vozítko Opportunity kromě kráteru Nereus nedávno také narazilo na další neobvyklý kámen, který vypadá jako třetí velký meteorit nalezený na Marsu, pro Opportunity druhý na této cestě. Opportunity jede ke kráteru Endeavour už přes rok a pokud se vyhne vyčnívajícím kamenům a sypkému písku, tak může ke kráteru Endeavour dorazit někdy příští rok.

Štítky: Mars, Opportunity rover, Nereus Crater


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »