Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. březen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. březen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie za srdcem: Maffei 1 a 2

Uznání: NASA, JPL-Caltech, WISE Team

Ty dvě galaxie úplně vlevo byly až do roku 1968 neznámé. Ačkoliv by na noční obloze vypadaly jako dvě jasnější galaxie, tak neprostupný prach v centrálním pásu naší Mléčné dráhy je od pohledu ve viditelném světle skrývá. Snímek v infračerveném světle nahoře pořízený nedávno vypuštěnou observatoří WISE (Wide-Field Infrared Survey Explorer) ovšem tyto galaxie ukázal do velkých podrobností daleko za, i když zdánlivě vedle fotogenické mlhoviny Srdce (IC 1805). Nejsnáze je vidět ta spirální galaxie skoro nahoře známá jako Maffei 2. Hned dole vpravo je mlhavá Maffei 1, k Zemi nejbližší obří eliptická galaxie. Snímek ve falešných barvách nahoře odshora dolů zabírá tři úplňky. Každá z galaxií Maffei měří asi 15000 světelných let a nachází se asi 10 miliónů světelných let daleko v souhvězdí královny Ethiopie (Cassiopeia). Podrobný infračervený pohled na mlhovinu Srdce na obrázku vpravo zvýrazňují hvězdy, plynné filamenty a teplý prach.

Štítky: Heart nebula, Maffei 1, Maffei 2


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »