Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá noc nad Rhonou

Uznání: Vincent van Gogh, Wikipedia; Acknowledgement: B. Schaefer (LSU)

Jak nejlépe zachytit majestát noční oblohy na obraz? Toto bylo nepřetržitou výzvou pro slavného malíře z konce 19. století Vincence van Gogha, který byl průkopníkem rozmazaného vyobrazení hvězd na obloze v několika svých pracích. Nahoře je van Goghův obraz Hvězdnatá noc nad Rhonou s francouzským městem Arles, kde se světlo plynových lamp odráží od Rhony. Van Goghova noční obloha s turbulentními obrazy hvězd, které jsou v kontrastu se vznešenými tmavě modrými odstíny, se zdá být živá. Nad řekou lze rozpoznat hvězdy ze známého asterismu Velký vůz. Spojnice dvou hvězd vpravo ve Velkém vozu vede k severní hvězdě Polárce, takže lze snadno nalézt její výšku, ze které lze odhadnout a získat zeměpisnou šířku, na které byl obraz namalován.

Štítky: Painting, Van Gogh, Swirls


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »