Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. srpen 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. srpen 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hrad a meteor za měsíčního svitu

Uznání a copyright: Tamas Ladanyi (TWAN)

Každý srpen, když planeta Země prolétá prachem za periodickou kometou Swift-Tuttle se mohou pozorovatelé těšit meteorickému roji Perseid. Jelikož Země bude procházet hustou částí širokého prachového ohonu komety letos kolem 13. srpna 6:00 UT (toto ráno), tak světlo Měsíce skoro v úplňku zamaskuje všechny vyjma jasnějších meteorů. I tak lze ale Perseidy spatřit ve dnech kolem maxima. Toto nádherné zákoutí nebe se světlem Měsíce a Perseidou je zachyceno jedinou 10 sekundovou expozicí ráno 12. srpna. Pod Měsícem osvětlenými mraky v popředí jsou ruiny středověkého hradu u Veszprému v Maďarsku na pozadí pohoří Bakony. V popředí noční oblohy jsou mraky, zprava se kolem jasného Jupiteru poblíž středu mihla Perseida a vlevo je nádherná hvězdokupa Plejády.

Štítky: Jupiter, Meteor, Plejády, Meteorický roj, Perseid


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »