Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kepler 16b: Planeta dvou sluncí

Uznání: NASA, JPL-Caltech, T. Pyle; Acknowledgement: djxatlanta

Pokud byste zůstali dostatečně dlouho vzhůru, tak byste mohli uvidět zapadnout obě slunce. To by mohlo být běžné doporučení těm, kdo by se vznášeli v atmosféře planety Kepler 16b, kterou nedávno objevila družice Kepler. Video animace nahoře ukazuje jak by taková planetární soustava mohla vypadat z kosmické lodi návštěvníků. Přestože jsou vícenásobné hvězdy docela běžné, tak toto je první známý případ, že mají planetu. Jelikož se naše Země nachází v rovině oběhu obou hvězd a planety, tak je vidět, že každé těleso zakrývá to druhé jindy a vytváří rozpoznatelné poklesy množství světla, které vidíme. Časté zákryty planety Kepler 16b umožnily dosud nejpřesnější určení hmotnosti i poloměru mimo naši Sluneční soustavu. Nalezení planety podobné Saturnu na dráze podobné Venuši a tak blízko mateřské dvojhvězdy bylo překvapení a jistě se stane předmětem výzkumu.

Štítky: Kepler, Exoplanet, Video, Kepler 16b


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »