Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Ráz ze supernovy 1987A

Uznání: Hubble Space Telescope, NASA, ESA; Video compilation: Mark McDonald

Před 25 lety byla spatřena nejjasnější supernova moderní doby. Astronomové ji v průběhu doby sledovali a čekali, až se rozpínající se trosky z ohromné stelární exploze srazí s dříve vyvrženým materiálem. Jasný výsledek takové srážky je vidět ve filmu nahoře, který se skládá ze snímků pořízených Hubblovým kosmickým dalekohledem mezi lety 1994 a 2009. Film zachycuje srážku vně se pohybující rázové vlny s již dříve existujícím, světelný rok širokým prstencem. Srážka nastala při rychlostech skoro 60 miliónů kilometrů za hodinu a ohřev rázem způsobil, že materiál prstence začal svítit. Astronomové ve studiu srážky pokračují, jelikož osvětluje zajímavou minulost SN 1987A, a dává představu o původu záhadných prstenců.

Galerie: Konjunkce Jupiter - Venuše - Měsíc

Štítky: Supernova, Ráz, SN1987A, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »