Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. duben 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. duben 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panoráma zvířetníkového světla

Uznání a copyright: Miloslav Druckmüller (UM FSI, Brno Univ. of Technology), Shadia Habbal (IfA, Univ. of Hawaii)

Toto 360° panoráma od východního po západní obzor sleduje pás zvířetníkového světla podél roviny ekliptiky. Slabé zvířetníkové světlo vzniká na prachu, který rozptyluje sluneční světlo a prostírá se v této základní souřadné rovině nebeské sféry, která odpovídá ročnímu pohybu Slunce na obloze, neboli oběžné dráze Země. Toto fascinující panoráma je mozaikou snímků pořízených od soumraku ke svítání během jediné noci ze dvou různých míst na Mauna Kea. Na východním obzoru (vlevo) jsou vidět světla havajského města Hilo a u západního obzoru jsou vidět stavby dalekohledu Subaru a obou Keckových dalekohledů. Za pečlivě zvolené bezměsíčné noci Venuše zářila jako Jitřenka nad východním obzorem a Saturn byl poblíž opozice. Zdá se, že Saturn je uvnitř zjasnění zvířetníkového pásu známého jako protisvit. Protisvit má elongaci, neboli úhlovou vzdálenost od Slunce podél ekliptiky, 180°. Rovina naší Mléčné dráhy probíhá v projekci mozaiky pod úhlem a protíná horizontální pás zvířetníkového světla nad východním i západním obzorem. Na východě vychází výduť galaktického centra s mlhovinami, hvězdami a prachovými mračny.
Poznámka: Český rozhlas uskutečnil rozhovor s prof. Druckmüllerem s názvem Matematika pro fotografování astronomických úkazů.

Štítky: Mléčná dráha, Zvířetníkové světlo, Panorama, Mauna Kea, Gegenschein, Ecliptic plane


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »