Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně před tím, než Slunce zčerná, tak se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje až zcela překryje Slunce při úplném zatmění, jako je to, které nastane nad částí Austrálie v úterý, tak kolem okraje Měsíce proudí perly jasného slunečního světla. Tento jev se nazývá Bailyho perly po Francisu Baily, který na tento jev upozornil v roce 1836. Ačkoliv počet a jasnost Bailyho perel býval nepředpověditelný, tak jelikož je dnes Měsíc dobře zmapovaný, tak se dají očekávat Bailyho perly spojené se známými útvary. Pokud dominuje jediná perla, tak se jí říká diamant prstenu a typicky je vidět před začátkem úplného zatmění. Na obrázku nahoře je horizontálně zkomprimovaná série snímků Bailyho perel při úplném zatmění v roce 2008, jak bylo vidět z Novosibirsku v Rusku. Na konci totality se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce a zase mohou být vidět Bailyho perly, nyní ale na opačné straně Měsíce.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Baily's Beads


7. vesmírný týden 2018

7. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 12. 2. do 18. 2. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je nad jihozápadem Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, pomalu vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy se zaměříme na otevřenou hvězdokupu M 41 pod Síriem ve Velkém psovi. Jak známo, let Falconu Heavy se vydařil. SpaceX nyní plánuje start Falconu 9 z Kalifornie. K Mezinárodní vesmírné stanici se měla vydat nákladní loď Progress MS-08, ale raketa se těsně před startem nezažehla. Chystá se také výstup do volného kosmu na ISS. Před pěti lety došlo k výbuchu velkého bolidu nad Čeljabinskou oblastí v Rusku.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »