Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. listopad 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. listopad 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Bailyho perly při úplném zatmění

Uznání a copyright: Leonid Durman

Těsně před tím, než Slunce zčerná, tak se děje něco podivného. Jak se Měsíc pohybuje až zcela překryje Slunce při úplném zatmění, jako je to, které nastane nad částí Austrálie v úterý, tak kolem okraje Měsíce proudí perly jasného slunečního světla. Tento jev se nazývá Bailyho perly po Francisu Baily, který na tento jev upozornil v roce 1836. Ačkoliv počet a jasnost Bailyho perel býval nepředpověditelný, tak jelikož je dnes Měsíc dobře zmapovaný, tak se dají očekávat Bailyho perly spojené se známými útvary. Pokud dominuje jediná perla, tak se jí říká diamant prstenu a typicky je vidět před začátkem úplného zatmění. Na obrázku nahoře je horizontálně zkomprimovaná série snímků Bailyho perel při úplném zatmění v roce 2008, jak bylo vidět z Novosibirsku v Rusku. Na konci totality se Slunce zase vynoří zpoza Měsíce a zase mohou být vidět Bailyho perly, nyní ale na opačné straně Měsíce.

Štítky: Měsíc, Sluneční zatmění, Baily's Beads


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »