Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. říjen 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. říjen 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři galaxie a kometa

Uznání a copyright: Miloslav Druckmuller (Brno University of Technology)

Na této nádherné noční obloze se nad obzorem diagonálně zvedá jižní Mléčná dráha i spolu s difuzním světlem hvězd a tmavými mlhovinami. Tato dech beroucí mozaika je 100 stupňů široká s rozeklaným terénem argentinskié oblasti Patagonia v popředí. Na snímku je kromě pohledu na naši vlastní Galaxii zevnitř vidět i vnější perspektiva dvou nepravidelných satelitních galaxií Velkého a Malého Magelanova mračna. Pohled také zachycuje široký ohon a jasnou komu komety McNaught, Velké komety roku 2007. V současnosti mnoho nadšených pozorovatelů oblohy sleduje vývoj komety ISON, která by se mohla stát Velkou kometou roku 2013.

Štítky: Large magellanic cloud, Small magellanic cloud, Comet mcnaught


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »