Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. listopad 2013

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. listopad 2013

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Překvapivá kometa ISON

Uznání: NASA, ESA, SOHO - Video Editing: Babak Tafreshi (TWAN)

Poté, co lízač Slunce, kometa ISON nebyla po svém průchodu perihelem vidět kosmickou sluneční observatoří, tak se pokládala za ztracenou. Ovšem včera kometa ISON pozorovatele překvapila, jelikož materiál, který putuje podél dráhy komety, se stal viditelný a dokonce rozvinul rozsáhlý vějířovitý prachový ohon. Video editované a zpracované do HD formátu (vimeo, youtube) se skládá ze snímků z koronografů kosmické observatoře SOHO. Video kometu sleduje při pohledu širokoúhlou kamerou (modrá) a úzkoúhlou kamerou (červená)) v čase před a po průchodu perihelem. V obou zorných polích je ohromující zář Slunce odstíněna centrálním zákrytovým diskem. Bílý kruh ukazuje polohu Slunce a měřítko. Překvapivá kometa ISON bude v nadcházejících dnech na pozemské obloze vycházet před svítáním s otázkami, které čekají na odpověď a se vzrušující možností, že malé kometární jádro přežilo celé, nebo aspoň část.

Štítky: Lízač Slunce, Perihelion, Video, Comet ISON, C/2012 s1


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »