Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 2014

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 2014

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvláštní kameny u Pahrump Hills na Marsu

Uznání: NASA, JPL-Caltech, MSSS

Jak vznikly tyto marťanské kameny? Když se vozítko Curiosity dostalo do Pahrump Hills na Marsu, tak uvidělo zajímavou krajinu s texturou posetou zvláštními kameny. Na snímku je vidět podivně kulatý kámen, který měří asi dva centimetry. Zdánlivě se jedná o větší verzi početných sférulí zvaných borůvky, které na Marsu našlo v roce 2004 vozítko Opportunity a u nichž původ jejich kulatosti zůstává neznámý. Mezi možnosti patří časté převracení v tekoucí vodě, vystříknutí roztavené horniny při vulkanické erupci nebo mechanizmus vzniku konkrecí. Vložený snímek nahoře pořízený o několik dnů později ukazuje další kamenný útvar, sice malý, ale s neobvyklým tvarem. Jak vozítko Curiosity projíždí kolem dokola a nahoru na Mount Sharp, tak byly zachyceny a studovány různé vrstvy terénu a tak je možné lépe porozumět dávné historii této oblasti a zkoumat, zda mohl Mars kdysi hostit život.

Nástěnný kalendář APODu: Měsíce a planety

Štítky: Mars, Curiosity rover, Round rock


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »