Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru ve 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur přešla 9. května PŘED Sluncem. I když snímky této události mají jen dva rozměry, tak volný pohled na tento stereo pár umožňuje pozoruhodnou třírozměrnou perspektivu na tento přechod. Tyto snímky byly pořízeny s odstupem 23 minut a byly pootočeny tak, že je poloha Merkuru mezi nimi posunutá horizontálně. Výsledkem je, že orbitální pohyb Merkuru vytvořil přehnaně velkou paralaxu a tak nasimuloval binokulární vidění. Svižná orbitální rychlost 47,4 kilometru za sekundu planetu mezi oběma expozicemi posunula o více než 65 000 kilometrů. Nejprve byl pořízen levý snímek, který je ovšem určen pro pravé oko, takže aby se malá silueta Merkuru vznášela v popředí, tak je zapotřebí zkříženého pohledu. Zkuste to. Pomůže splynutí textu pod obrázky.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Merkur, Přechod, Stereo


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »