Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru ve 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur přešla 9. května PŘED Sluncem. I když snímky této události mají jen dva rozměry, tak volný pohled na tento stereo pár umožňuje pozoruhodnou třírozměrnou perspektivu na tento přechod. Tyto snímky byly pořízeny s odstupem 23 minut a byly pootočeny tak, že je poloha Merkuru mezi nimi posunutá horizontálně. Výsledkem je, že orbitální pohyb Merkuru vytvořil přehnaně velkou paralaxu a tak nasimuloval binokulární vidění. Svižná orbitální rychlost 47,4 kilometru za sekundu planetu mezi oběma expozicemi posunula o více než 65 000 kilometrů. Nejprve byl pořízen levý snímek, který je ovšem určen pro pravé oko, takže aby se malá silueta Merkuru vznášela v popředí, tak je zapotřebí zkříženého pohledu. Zkuste to. Pomůže splynutí textu pod obrázky.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Merkur, Přechod, Stereo


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní planety

Jupiter,Mars a Saturn nad jižním obzorem

Další informace »