Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. květen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. květen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Přechod Merkuru ve 3D

Uznání a copyright: Stefan Seip (TWAN)

Nejvnitřnější planeta Merkur přešla 9. května PŘED Sluncem. I když snímky této události mají jen dva rozměry, tak volný pohled na tento stereo pár umožňuje pozoruhodnou třírozměrnou perspektivu na tento přechod. Tyto snímky byly pořízeny s odstupem 23 minut a byly pootočeny tak, že je poloha Merkuru mezi nimi posunutá horizontálně. Výsledkem je, že orbitální pohyb Merkuru vytvořil přehnaně velkou paralaxu a tak nasimuloval binokulární vidění. Svižná orbitální rychlost 47,4 kilometru za sekundu planetu mezi oběma expozicemi posunula o více než 65 000 kilometrů. Nejprve byl pořízen levý snímek, který je ovšem určen pro pravé oko, takže aby se malá silueta Merkuru vznášela v popředí, tak je zapotřebí zkříženého pohledu. Zkuste to. Pomůže splynutí textu pod obrázky.

Přispějte: Vyplňte estetický a astronomický dotazník.

Štítky: Merkur, Přechod, Stereo


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »