Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk a kosmická stanice

Uznání a copyright: Kris Smith

Co jsou ty skvrnky před Měsícem? To jsou siluety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Velice pečlivý lunární fotograf dokázal s využitím úzkostného plánování na zlomek sekundy zachytit deset snímků ISS jak přechází před posledním úplňkem. Ovšem to nebyl jenom tak nějaký úplněk, byl to první ze tří následných superúplňků roku 2016. Superúplněk je úplněk, který se jeví o několik procent větší a o něco jasnější, než jiné úplňky. Tato sekvence snímků byla pořízena nedaleko města Dallas v Texasu. Dnes nastává druhý superúplněk z této série a je největší a nejjasnější nejenom letos, ale ze všech let od roku 1948. Pokud se chcete podívat na dnešní superúplněk, tak stačí, když vyjdete v noci ven a podíváte se na nebe. Třetí letošní superúplněk nastane v polovině prosince.

Štítky: Kosmická stanice, Supermoon, ISS


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk

Animácia pohybu kométy C/2016 R2 (Panstarrs) v súhvezdí Býk zo 14. 1. 2018 v čase od 18:17 do 19:55 CET. Pripojené foto bolo pointované na kométu, je v ňom zložených 12 x 480 sec, použitý bin 2x2. S je hore.

Další informace »