Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk a kosmická stanice

Uznání a copyright: Kris Smith

Co jsou ty skvrnky před Měsícem? To jsou siluety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Velice pečlivý lunární fotograf dokázal s využitím úzkostného plánování na zlomek sekundy zachytit deset snímků ISS jak přechází před posledním úplňkem. Ovšem to nebyl jenom tak nějaký úplněk, byl to první ze tří následných superúplňků roku 2016. Superúplněk je úplněk, který se jeví o několik procent větší a o něco jasnější, než jiné úplňky. Tato sekvence snímků byla pořízena nedaleko města Dallas v Texasu. Dnes nastává druhý superúplněk z této série a je největší a nejjasnější nejenom letos, ale ze všech let od roku 1948. Pokud se chcete podívat na dnešní superúplněk, tak stačí, když vyjdete v noci ven a podíváte se na nebe. Třetí letošní superúplněk nastane v polovině prosince.

Štítky: Kosmická stanice, Supermoon, ISS


43. vesmírný týden 2017

43. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 23. 10. do 29. 10. 2017. Měsíc bude v první čtvrti. Saturn je večer nízko nad jihozápadem. Téměř celou noc jsou vidět planety Neptun a Uran, ráno navíc jasná Venuše a slabší Mars. Jupiter je za Sluncem. Aktivita Slunce je nízká. Dozvěděli jsme se, že poslední zdroj gravitačních vln, zachycený společně s Virgo, byl splynutím dvou neutronových hvězd. Rampa SLC-40 na Floridě, kde došlo loni k explozi rakety Falcon 9, už brzy bude hostit další starty. Na ISS skončila série tří údržbářských výstupů do volného prostoru.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Vteřiny před a po zatmění

Velké americké zatmění. Tak jej, pro nás přeci jen trochu velikášsky, nazvali sami Američané. Na druhou stranu se jim není co divit. Pás totality, tedy oblast viditelnosti úplného zatmění, se táhla skrze celou Ameriku. Prakticky od pustého severozápadu až po zalidněný jihovýchod. Zejména

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Startrails a lietadlo

20.10.2017; 21:35 LSEČ; Canon 350D+Samyang 8/3.5; 15x27s v 3s intervaloch. 1600ISO; Tesárske Mlyňany.

Další informace »