Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk a kosmická stanice

Uznání a copyright: Kris Smith

Co jsou ty skvrnky před Měsícem? To jsou siluety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Velice pečlivý lunární fotograf dokázal s využitím úzkostného plánování na zlomek sekundy zachytit deset snímků ISS jak přechází před posledním úplňkem. Ovšem to nebyl jenom tak nějaký úplněk, byl to první ze tří následných superúplňků roku 2016. Superúplněk je úplněk, který se jeví o několik procent větší a o něco jasnější, než jiné úplňky. Tato sekvence snímků byla pořízena nedaleko města Dallas v Texasu. Dnes nastává druhý superúplněk z této série a je největší a nejjasnější nejenom letos, ale ze všech let od roku 1948. Pokud se chcete podívat na dnešní superúplněk, tak stačí, když vyjdete v noci ven a podíváte se na nebe. Třetí letošní superúplněk nastane v polovině prosince.

Štítky: Kosmická stanice, Supermoon, ISS


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »