Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. listopad 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. listopad 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Superúplněk a kosmická stanice

Uznání a copyright: Kris Smith

Co jsou ty skvrnky před Měsícem? To jsou siluety Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Velice pečlivý lunární fotograf dokázal s využitím úzkostného plánování na zlomek sekundy zachytit deset snímků ISS jak přechází před posledním úplňkem. Ovšem to nebyl jenom tak nějaký úplněk, byl to první ze tří následných superúplňků roku 2016. Superúplněk je úplněk, který se jeví o několik procent větší a o něco jasnější, než jiné úplňky. Tato sekvence snímků byla pořízena nedaleko města Dallas v Texasu. Dnes nastává druhý superúplněk z této série a je největší a nejjasnější nejenom letos, ale ze všech let od roku 1948. Pokud se chcete podívat na dnešní superúplněk, tak stačí, když vyjdete v noci ven a podíváte se na nebe. Třetí letošní superúplněk nastane v polovině prosince.

Štítky: Kosmická stanice, Supermoon, ISS


12. vesmírný týden 2018

12. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 3. do 25. 3. 2018. Měsíc dorůstá do první čtvrti. Po západu Slunce je nad západem jasná Venuše a Merkur. Uran už je večer také hodně nízko nad západem. V druhé polovině noci a nad ránem je vidět Jupiter, Mars a Saturn. Očekáváme několik zákrytů hvězd Měsícem a přechod dvou stínů měsíčků na Jupiteru. Na obloze připomeneme zvířetníkové světlo. Pokračují přelety družice Humanity Star. Příští neděli se mění čas na letní. To už nemusí řešit Stephen Hawking, který odešel v požehnaném věku 76 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tesla mezi hvězdami

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2018 obdržel snímek „Tesla mezi hvězdami“, jehož autorem je Martin Mašek   Je piatkový večer 6. februára 2018. Mnoho fanúšikov astronómie a kozmonautiky u nás však nie je pod hviezdnou oblohou, ale s napätím čaká pri

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše

Venuše focená přes okulár dalekohledu Dobson,300 mm

Další informace »