Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. březen 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. březen 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Reflexe na vdB 31

Uznání a copyright: Adam Block, Mt. Lemmon SkyCenter, U. Arizona

Krásná modrá mlhovina vdB 31 se veze vysoko v souhvězdí Vozky a je 31. objektem v katalogu reflexních mlhovin z roku 1966 od Sidney van den Bergha. Na dobře komponovaném nebeském zátiší sdílí místo s tmavými neprůhlednými mračny, které jsou zaznamenány v katalogu tmavých útvarů Edwarda E. Barnarda z roku 1919. Všechna jsou to mračna mezihvězdného prachu a v případě Barnardových tmavých mlhovin cloní světlo hvězd v pozadí. V případě vdB 31 prach především odráží modré světlo z vnořené žhavé proměnné hvězdy AB Aurigae. Průzkum okolí AB Aurigae pomocí Hubblova kosmického dalekohledu ukázal, že několik miliónů let stará hvězda je obklopena plochým prachovým diskem s důkazy stále probíhajícího vzniku planetární soustavy. AB Aurigae je asi 470 světelných let daleko. Kosmické plátno by v této vzdálenosti měřilo asi 4 světelné roky.
Oprava: Na nepřeložený nadpis upozornil Petr Zoufalý.

Štítky: B27, B26, Vdb31, B28, AB Aurigae, Reflekční mlhovina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slabšia polárna žiara

Canon 60D, Samyang 16/2.0 13sec. ISO800

Další informace »