Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: George Varouhakis

Mlhoviny jsou snad tak slavné proto, že se dají identifikovat s dobře známými tvary zrovna tak jako se kočky dostávají do potíží. I tak nikdo nezná kočku, která by udělala tak velikou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius). Kočičí tlapka je emisní mlhovina vzdálená asi 5500 světelných let a její červená barva pochází z množství ionizovaných atomů vodíku. Alternativně se tato mlhovina také někdy nazývá Medvědí tlapa nebo NGC 6334, její hvězdy mají desetinásobnou hmotnost našeho Slunce a narodily se tam teprve v posledních pár miliónech let. Zde vidíte hloubkový snímek mlhoviny Kočičí tlapka ve světle emitovaném vodíkem, kyslíkem a sírou.

Štítky: Cat's Paw Nebula, Emisní mlhovina, NGC 6334


46. vesmírný týden 2017

46. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 13. 11. do 19. 11. 2017. Měsíc bude v novu. Ráno nastane těsná konjunkce Venuše s Jupiterem. Saturn už je večer jen velmi nízko nad jihozápadem. První polovina noci nabízí také planety Neptun a Uran a nad ránem je vidět nad jihovýchodem také Mars. Maximum aktivity meteorického roje Leonid připadá na 17. listopad. V neděli vypuštěná nákladní loď Cygnus se má v týdnu spojit s ISS. Očekáváme start rakety Falcon 9 s tajnou družicí (mise Zuma).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M81 LRGB nové spracovanie

Dvojice galaxií ve Velké Medvědici. Jistě si na ně vzpomene každý amatérský astronom, ze kterého se mnohdy později vyklubal i astronom profesionální. Byl to většinou čtvrtý objekt při hledání „mlžných“ objektů na noční obloze malým dalekohledem. Hned po galaxii v Andromedě, planetární mlhovině

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Andromeda

M31

Další informace »