Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2017

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2017

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 6334: Mlhovina Kočičí tlapka

Uznání a copyright: George Varouhakis

Mlhoviny jsou snad tak slavné proto, že se dají identifikovat s dobře známými tvary zrovna tak jako se kočky dostávají do potíží. I tak nikdo nezná kočku, která by udělala tak velikou mlhovinu Kočičí tlapka, která je vidět ve Štíru (Scorpius). Kočičí tlapka je emisní mlhovina vzdálená asi 5500 světelných let a její červená barva pochází z množství ionizovaných atomů vodíku. Alternativně se tato mlhovina také někdy nazývá Medvědí tlapa nebo NGC 6334, její hvězdy mají desetinásobnou hmotnost našeho Slunce a narodily se tam teprve v posledních pár miliónech let. Zde vidíte hloubkový snímek mlhoviny Kočičí tlapka ve světle emitovaném vodíkem, kyslíkem a sírou.

Štítky: Cat's Paw Nebula, Emisní mlhovina, NGC 6334


3. vesmírný týden 2018

3. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 15. 1. do 21. 1. 2018. Měsíc bude v novu. Večer je vidět Neptun a Uran. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars. Z objektů noční oblohy doporučíme dvě mlhoviny ze souhvězdí Býka. Start tajné mise Zuma zůstává opředen nejasnostmi. SpaceX provedla první tankování rakety Falcon Heavy. Se statickým zážehem nespěchá. Všechny starty raket v minulém týdnu byly úspěšné. Nákladní loď Dragon se oddělila od ISS a přistála v Tichém oceánu. Už čtyřicet roků obsluhují nákladní lodě Progress různé vesmírné stanice.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Měsíčná Vršatec

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2017 obdržel snímek „Měsíční Vršatec“, jehož autorem je Václav Hýža Oblast Bílých Karpat, nalézající se nad obcí Vršatské Podhradie nedaleko Ilavy, byla osídlena již v pravěku lidmi lužické a púchovské kultury, tedy docela jistě nejméně 500 let

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Scintilace hvězdy Sírius

Další informace »