Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaxie NGC 474: Obálky a hvězdné proudy

Uznání: CFHT, Coelum, MegaCam, J.-C. Cuillandre (CFHT) & G. A. Anselmi (Coelum)

Co se děje s galaxií NGC 474? Četné vrstvy emise vypadají zvlášť a nečekaně složité, přestože je tato eliptická galaxie na méně hloubkových snímcích poměrně bezvýrazná. Příčina těch obálek není v současnosti známá, ale možná to jsou slapové ohony, které souvisejí s troskami po pohlcení mnoha menších galaxií během poslední miliardy let. Obálky by mohly být také něco jako vlny na rybníku, kdy právě probíhající srážka se spirální galaxií těsně nad NGC 474 vyvolává hustotní vlny, které se pak tímto galaktickým obrem šíří. Ať už je příčina jakákoliv, tak snímek, na který se díváte, potvrzuje rostoucí shodu na tom, že přinejmenším některé eliptické galaxie vznikly v nedávné minulosti a že vnější hala většiny velkých galaxií nejsou ve skutečnosti hladká, ale mají složitější strukturu vyvolanou častými interakcemi s menšími okolními galaxiemi, nebo jejich pohlcováním. Jedním příkladem takovéto nečekané komplexity je halo naší vlastní Galaxie Mléčné dráhy. NGC 474 měří asi 250 000 světelných let a nachází se asi 100 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Ryb (Pisces).

Štítky: NGC 474, Elliptical galaxy, Shells


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »