Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. únor 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. únor 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa PanSTARRS blízko okraje

Uznání a copyright: JoAnn McDonald

Kometa PanSTARRS, též známá jako modrá kometa (C/2016 R2), je blízko levého dolního okraje tohoto širokoúhlého pohledu pořízeného 13. ledna. Kosmická krajina na obloze zabírá téměř 20 stupňů a byla zkoumána dobře exponovanými a zpracovanými snímky citlivou digitální kamerou. Krajinu tvoří barevné mraky a prachové tmavé mlhoviny, které jsou jinak příliš slabé, než aby se daly vidět očima. Mlhovina Kalifornie (NGC 1499) má dobře známý tvar. Její pobřeží je dlouhé přes 60 světelných let a nachází se 1500 světelných let daleko. Výrazná červená záře pochází od atomů vodíku ionizovaných svítivou modrou hvězdou Xi Persei níže pod ní. U středu dole je slavná hvězdokupa Plejády vzdálená asi 400 světelných let o rozměru asi 15 světelných let. Její nádhernou modrou barvu způsobuje odraz hvězdného světla mezihvězdným prachem. Mezi jsou žhavé hvězdy z asociace Perseus OB2 a prachové temné mlhoviny na okraji blízkých hmotných molekulárních mračen v Býku a Perseu. Modrý odstín ohonu této pozoruhodné komety způsobuje emise molekul neobvykle hojného ionizovaného oxidu uhelnatého (CO+), který ve slunečním světle fluoreskuje. Kometa byla od Země asi 17 světelných minut.

Štítky: Kometa, C/2016 R2, Plejády, California nebula, Molekulární mračno


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »