Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Meteor nad Kráterovým jezerem

Uznání a copyright: Brad Goldpaint (Goldpaint Photography)

Viděli jste? Jedna z běžných otázek při sledování meteorického roje, protože doba záblesku meteoru je typicky menší, než doba otočení hlavy. Možná, že krása pozorovaných jasných meteorů a vědomí, že předtím byly malými zrnky z jiného tělesa za to stojí, i když váš partner či partneři v pozorování nemohli sdílet úplně všechny. Při pozorování z některých míst dnes pozdě v noci by se mohl meteorický roj Lyrid pochlubit až 20 viditelnými meteory za hodinu. Na kompozitním obrázku z devíti expozic pořízených v roce 2012 je nad malebným Kráterovým jezerem v Oregonu v USA vidět jasná Lyrida. V popředí je sníh a za poklidným jezerem se daleko v pozadí zvedá majestátní oblouk naší domovské Galaxie. K dalším meteorickým rojům letos a každý rok patří Perseidy uprostřed srpna a Leonidy v polovině listopadu.

Štítky: Crater Lake, Meteor, Mléčná dráha


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »