Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1499: Mlhovina Kalifornie

Uznání a copyright: Bray Falls

Kalifornie je dokonce i ve vesmíru. Orionovým ramenem spirální galaxie Mléčné dráhy pluje toto kosmické mračno, které náhodou připomíná obrysy Kalifornie na západním pobřeží Spojených Států. Pouhých 1500 světelných let od mlhoviny Kalifornie se uvnitř Orionova ramene nachází také naše vlastní Slunce. Tato klasická emisní mlhovina, též známá jako NGC 1499, je asi 100 světelných let dlouhá. Na snímku je vidět nejvýraznější záře mlhoviny Kalifornie v červeném světle, které je charakteristické pro světlo vyzařované atomy vodíku po rekombinaci s dlouho ztracenými elektrony, odtrženými (ionizovanými) energetickým hvězdným světlem. Hvězda, která nejspíše poskytuje toto energetické světlo, které ionizuje většinu plynu v mlhovině, je ta jasná, horká, modravá Xi Persei vpravo od mlhoviny. Mlhovina Kalifornie je pravidelným cílem pro astrofotografy a dá se spatřit širokoúhlým dalekohledem pod tmavou oblohou v souhvězdí Perseus nedaleko od Plejád.

Štítky: NGC 1499, California nebula, California nebula, Emisní mlhovina, Emisní mlhovina


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »