Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. listopad 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. listopad 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotující planetka Bennu ze sondy OSIRIS REx

Uznání: NASA, GSFC, U. Arizona

Mohla by někdy blízká planetka zasáhnout Zemi? Možná ano, ale pravděpodobně ne pro velice dlouhou dobu, i když se čeká, že v přístím století nějaká planetka proletí uvnitř oběžné dráhy Měsíce. Nicméně, abychom lépe porozuměli podstatě a oběžné dráze všech blízkozemních planetek, tak NASA vyslala sondu OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer), aby jednu takovou planetku prozkoumala: 500 metrů velkou planetku 101955 Bennu. Kosmická Sonda OSIRIS-REx byla vypuštěna v roce 2016 a nyní se už k Bennu přibližuje a nejprve má zmapovat drsný povrch této planetky. Na zrychleném videu, které bylo pořízeno už dříve tento měsíc, je rotační perioda Bennu 4,25 hodin stlačena do 7 sekund. Bennu se svým tvarem diamantu podobá planetce Ryugu, kterou nyní zkoumá japonská kosmická sonda Hayabusa2. Přesná budoucí dráha Bennu je trochu nejistá, jelikož prochází blízko Země a působí na ni Jarkovského jev, malá síla, kterou způsobuje rotací vyvolávané asymetrické infračervené vyzařování. Pokud půjde všechno podle plánu, tak se ORISIS-REx v roce 2020 planetky dotkne, odebere vzorky půdy a v roce 2023 se s nimi vrátí na Zemi k podrobné analýze.

Štítky: OSIRIS-REx, Asteroid, Bennu


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »