Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 2019

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 2019

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zvířetníková cesta

Uznání a copyright: Ruslan Merzlyakov (RMS Photography)

Co je to za podivné světlo dole na cestě? Prach obíhající Slunce. V určitých obdobích roku se buď po západu, nebo před východem, na obloze objevuje pás prachu ve vnitřní Sluneční soustavě, který odráží sluneční světlo a nazývá se zvířetníkové světlo. I když je původ tohoto prachu stále předmětem výzkumu, tak nejpravděpodobnější hypotéza praví, je jde o prach, který většinou pochází ze slabých komet Jupiterovy rodiny a pomalu po spirále padá Slunce. Nedávné analýzy prachu emitovaného kometou 67P, kterou navštívila kosmická sonda ESA Rosetta, tuto hypotézu podpořily. Na snímku z cesty stoupající do národního parku Teide na Kanárských ostrovech ve Španělsku je v dálce brzy po západu Slunce vidět jasný trojúhelních zvířetníkového světla. Na snímku pořízeném 21. června je vidět jasný Regulus, alfa hvězda ze Lva, která stojí nad středem vlevo. Pod středem se dá vidět hvězdokupa M44 Jesličky, také ponořená do svitu zvířetníkového světla.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2001-08-13 Kousek meziplanetárního prachu
  2. NASA: Our Solar system
  3. Wikipedia: Zodiacal_light
  4. Swin.edu.au: Jupiter-family Comets
  5. NASA: Sun - Our Star
  6. APOD: 2015-11-18 Náhlý výtrysk na kometě 67P
  7. ESA.int: Rosetta - EUROPE'S COMET CHASER
  8. Facebook: RMS Photography: Zodiacal road
  9. Youtube.com: Tenerife Teide National Park 4K Drone Footage
  10. Wikipedia: Canary_Islands
  11. Wikipedia: Spain
  12. APOD: 2017-10-10 Mléčná dráha a zvířetníkové světlo nad australskými vížkami

Štítky: Zvířetníkové světlo, Sluneční soustava, Interplanetary dust


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »