Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. říjen 2021

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. říjen 2021

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Noc světla a prachu

Uznání a copyright: Rodrigo Guerra

Na časné jarní večerní obloze na jižní polokouli stojí nad západním obzorem Venuše jako brilantní Večernice. Kompozitní pohled vznikl z expozice sledující oblohu a z pevné expozice popředí 25. září v Cascavelu v jižní Brazílii. Venuše je po západu Slunce vidět ponořená do kuželu zodiakálního světla, což je sluneční světlo rozptylované prachem v rovině ekliptiky Sluneční soustavy. Zvířetníkové světlo je nejlépe viditelné po západu kolem jarní rovnodennosti (nebo před východem při podzimní rovnodennosti), kdy jeho světelný oblouk svírá k obzoru příkrý úhel. Zvířetníkové světlo té noci sahá nad západem Slunce až k bohatým polím hvězd a k obřím oblakům mezihvězdného prachu ve výduti centrální Mléčné dráhy. Když budete sledovat Mléčnou dráhu od centrální výduti zpátky k obzoru, tak uvidíte ke Slunci nejbližší hvězdu, zhruba 4,37 světelných roků vzdálenou Alfa Centauri.

Seznam odkazů v popisu

  1. APOD: 2021-07-16 Láska a válka za měsíčního světla
  2. NASA: Basics of Space Flight
  3. EarthSky.org: Zodiacal light: All you need to know
  4. APOD: 2016-08-25 Nejbližší hvězda má potenciálně obyvatelnou planetu

Štítky: Venuše, Zvířetníkové světlo, Mléčná dráha, Spring, Southern hemisphere


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »