Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Spirální galaxie NGC 3310 ultrafialově

Uznání: R. Windhorst (Arizona State) et al., WFPC2, HST, NASA

Proč je NGC 3310 posetá mladými hvězdami? Nejjasnější z těchto nových hvězd jsou tak horké, že rozsvítily tuto spirální galaxii nejenom v modrém světle, ale také ve světle tak modrém, že jej lidské oči nemohou vidět: v ultrafialovém. Fotografii nahoře pořídil kosmický dalekohled Hubble Space Telescope v různých pásmech ultrafialového světla. Spekuluje se, že se před pouhými 50 milióny let NGC 3310 srazila s jednou ze svých vlastních doprovodných trpasličích galaxií. Toto splynutí vyslalo hustotní vlny vlnící se kolem spirálního disku působící kondenzaci plynových mraků do hvězdotvorných oblastí. Snímkování okolních galaxií v ultrafialovém světle astronomům umožňuje lepší pochopení snímků vzdálených galaxií s velkým rudým posuvem ve viditelném světle a také umožňuje porozumět, proč se mnoho z těchto vzdálených galaxií jeví poměrně fragmentovaných. Nezvykle hladká NGC 3310 se rozpíná na více jak 20 tisících světelných let a leží asi 50 miliónů světelných let daleko v souhvězdí Velké medvědice (Ursa Major).

Štítky: Spirální galaxie, Ultrafialový


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »