Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. říjen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. říjen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mlhovina Koňská hlava

Uznání a copyright: Jean-Charles Cuillandre (CFHT), Hawaiian Starlight, CFHT

Skvostné mezihvězdné prachové mračno při jeho pohybu v kosmu otesávaly hvězdné větry a radiace tak dlouho, až dostalo rozpoznatelný tvar. Přiléhavě nazvaná mlhovina Koňská hlava je součástí větší a komplexnější Mlhoviny v Orionu. Zhruba 1500 světelných let vzdálený tmavý molekulární mrak katalogizovaný jako Barnard 33 je vidět jen díky tomu, že jeho neprostupný prach se jeví jako silueta proti jasné emisní mlhovině IC 434. Vlevo dole je vidět jasná modrá reflekční mlhovina NGC 2023. Nápadná část mlhoviny tvaru koňské hlavy je ve skutečnosti součástí většího mračna prachu, který se na obrázku rozprostírá směrem dolů. Nádherný snímek v reprezentativních barvách tohoto slibného ale pro malý dalekohled obtížného objektu pořídil velký 3.6-m Kanadsko-Francouzko-Havajský dalekohled na Havaji v USA.

Štítky: Koňská hlava, Colorful, Barnard 33


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »