Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. duben 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. duben 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velký obraz

Uznání a copyright: Dennis di Cicco (TWAN) & Sean Walker, Skyandtelescope.com

Spletité mlhoviny, které svítí na noční pozemské obloze, jsou na hloubkových snímcích s dalekohledy a citlivými kamerami na pohled krásné. Jsou ale slabé a tak pouhým okem neviditelné. To činí obtížným představit si na obloze jejich vzájemnou polohu a rozsah. A tak si považujte tohoto působivého kompozitního obrazu rozsáhlé oblasti severní zimní oblohy. Tato pečlivá mozaika s celkovou expoziční dobou 40 hodin představuje na mlhoviny bohatou prostoru známou jako Superbublina Orion-Eridanus nad domem v předměstí Bostonu v USA. V tomto širokém hloukovém pohledu jsou mlhoviny, které jsou často vidět v užších záběrech včetně Velké mlhoviny v Orionu, Růžicové mlhoviny, mlhoviny Mořský racek, mlhoviny Kalifornie a Barnardovy smyčky. Dobře známé souhvězdí Orion je zrovna nad domem v popředí. Nejjasnější hvězda Sirius je vlevo od střechy a rozpoznatelná hvězdokupa Plejády je nad stromem vpravo. Verze tohoto velkého obrazu s jednoduchými spojnicemi souhvězdí je k dispozici zde.

Štítky: Mlhovina, Obloha, Orion, Orion-eridanus superbubble


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »