Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. květen 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. květen 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Všechna voda na Europě

Uznání a copyright: Kevin Hand (JPL/Caltech),
Jack Cook (Woods Hole Oceanographic Institution), Howard Perlman (USGS)

Jakou část Jupiterova měsíce Europa je tvořena vodou? Velká. Na základě údajů ze sondy Galileo, která Jupiterův systém zkoumala v letech 1995 až 2003, Europa obsahuje pod vrstvou povrchového ledu hluboký, globální oceán kapalné vody. Podpovrchový oceán by včetně ledové vrstvy mohl dosahovat průměrných hloubek 80 až 170 kilometrů. Pokud vezmeme v úvahu hloubku 100 kilometrů, tak pokud by veškerá voda na Europě byla v kouli, tak ta by měla průměr 877 kilometrů. Tato ilustrace porovnává hypotetickou kouli vody na Europě s Europou samotnou (vlevo) a podobně i s veškerou vodou na Zemi. Globální oceán na Europě s objemem vody 2 až 3 krát větším, než u pozemských oceánů je zajímavým cílem pro hledání mimozemského života v naší Sluneční soustavě.

Štítky: Jupiter, Galileo, Voda, Europa, Life


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »