Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Mléčné dráhy

Uznání a copyright: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)

Západ Mléčné dráhy může být pod tmavou oblohou dramatická podívaná. Tento bohatý pohled z boku na naši Galaxii nad prašnou Namibijskou pouští se táhne téměř rovnoběžně s obzorem od jasného jižního Kentaura (vlevo) ke Kefeovi na severu (vpravo). Digitálně pospojované panoráma noční krajiny z počátku srpna zachycuje množství hvězd Mléčné dráhy a řeky kosmického prachu, spolu s barevnými mlhovinami, které ovšem nejsou vidět očima. Mars, Saturn a Antares, které je vidět i na světlejší obloze, tvoří jasný nebeský trojúhelník, který se dotýká stromů pod centrální výdutí Galaxie. Naše vlastní galaxie není pochopitelně jedinou galaxií na scéně. Dva další hlavní členové naší místní skupiny, Galaxie v Andromedě a Galaxie v Trojúhelníku se nacházejí za obloukem zapadající Mléčné dráhy nedaleko pravého okraje.

Štítky: Galaxie, Mléčná dráha, Panorama, Namibia


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »