Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka na 54. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Pozvánka na 54. praktikum pro pozorovatele proměnných hvězd

Přednáška na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd Autor: Martin Mašek
Přednáška na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd
Autor: Martin Mašek
Sekce proměnných hvězd a exoplanet České astronomické společnosti pořádá další ročník letního pozorovacího praktika pro pozorovatele proměnných hvězd. Praktikum bude zaměřeno především na zvládnutí techniky pozorování proměnných hvězd pomocí CCD kamery a digitální zrcadlovky. Tento program je vhodný zejména pro začátečníky. Praktikum se uskuteční v Peci pod Sněžkou v týdnu od 26. 7. do 2. 8. 2014.

Dalekohledy při pozorování Autor: Martin Mašek
Dalekohledy při pozorování
Autor: Martin Mašek
Existuje řada nástrah, které je třeba překonat, aby pozorovatel produkoval hodnotná a přesná fotometrická data. Účastníci budou seznámeni s metodou CCD fotometrie a to komplexně především s důrazem na korektní postupy snímání a zpracování dat. Na programu je pozorování proměnných hvězd a tranzitujících exoplanet.

Hlavní téma praktika: Sekce má v současné k dispozici robotický dalekohled, který se momentálně nachází na pozorovatelně v Jílovém u Prahy u Roberta Uhláře. Jedním z témat bude výuka vzdáleného pozorování s tímto přístrojem. Dalším tématem je zpracování veřejně dostupných dat z přehlídek oblohy (ASAS, WASP, NSVS, Catalina).
Za jasného počasí bude v noci probíhat pozorování proměnných hvězd, především přes CCD kamery a digitální zrcadlovky.

Praktikum letos jen pro účastníky bez doprovodu. Oproti minulým ročníkům praktika bude letos organizované ubytování pouze v chatě ALENA. Z toho důvodu není možné se zúčastnit s doprovodem. Místo bude jen pro pozorovatele. Maximální kapacita je 16 míst.

Pozorování na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd Autor: Martin Mašek
Pozorování na praktiku pro pozorovatele proměnných hvězd
Autor: Martin Mašek
Pozorování: Pozorování bude probíhat na soukromé hvězdárně L. Bráta ALTAN.Observatory, která je situována přímo u penzionu ALENA. Kromě tamního vybavení (robotická montáž EQ-6 PRO SkyScan + RL Vixen VMC200L + CCD kamera SBIG ST-8) je možné (a vítané), aby si účastníci přivezli své dalekohledy a/či CCD/DSLR kamery. Pokud máte vybavení a potřebujete pomoci s technikou samotného pozorování, je účast na praktiku ideální příležitostí k zaškolení. Všichni pozorovatelé jsou srdečně zváni!

Doprava: Do Pece pod Sněžkou nejezdí vlak. Je možné dorazit autem či autobusem (zajistíme odvoz z autobusového nádraží na chatu). Parkování je možné zdarma na privátním parkovišti. Pro cyklisty je vhodná trasa č.2, která vede například z Pardubic přes Hradec Králové a Jaroměř, další cesty Vás pak dovedou do Pece pod Sněžkou.

Stravování:

Výlet na Sněžku Autor: Martin Mašek
Výlet na Sněžku
Autor: Martin Mašek
Stravovat se budou účastníci praktika individuálně. Na chatě je vybavená kuchyň, kde je možné si vařit. Nedaleko (do 500m) je mnoho restaurací. Po dohodě je možné objednat hotová jídla na oběd či večeři.

Cena: Týdenní pobyt si účastníci hradí a to ve výši 1540,- Kč (studenti) respektive 1645,- Kč (dospělí, pracující). V ceně je zahrnuto ubytování a u pracujících i rekreační poplatek pro ubytované v Peci pod Sněžkou (studenti jej neplatí). Lůžkoviny jsou v ceně.

Přihlášky: Své přihlášky – návratky na praktikum zasílejte na adresu lsmelcer@seznam.cz k rukám Ladislava Šmelcera. Přihlašte se co nejdříve, nejpozději do 30.6. 2014. Připojte kontaktní informace na sebe, v kolika osobách se dostavíte, zda přivezete nějaké vybavení, informaci o tom, zda jste pozorovatel začátečník či zkušený a případné další požadavky, co byste se na praktiku rádi naučili.
Přihláška je vázána na úhradu zálohy 50% z ceny pobytu předem. Zálohu budete platit Lubošovi Brátovi po zaslání seznamu přihlášených, který připravím. Luboš Vás pak bude kontaktovat ohledně provedení platby.

Pokud budete mít další dotazy, obraťte se na mě, jako kontaktní osobu
Ladislav Šmelcer
e-mail: lsmelcer@seznam.cz
telefon: 777 828 886

Sekce proměnných hvězd a exoplanet je odborná sekce České astronomické společnosti. Zaměřuje se na fotometrické pozorování proměnných hvězd a tranzitujících exoplanet. Byla založena v roce 1924.
Webové stránky sekce: var.astro.cz
Facebookovská stránka sekce (na klik).




O autorovi

Ladislav Šmelcer

Ladislav Šmelcer

Narozen v roce 1966 v Liberci, kde byl také zasažen astronomií již za raného mládí. Hlubšího vzdělání v astronomii se mu dostalo na pomaturitním studiu ve Valašském Meziříčí v letech 1988 - 1990. Prostředí se mu natolik zalíbilo, že na Hvězdárně Valašské Meziříčí pracuje od roku 1996 doposud. Hlavním jeho zájmem je fotometrie proměnných hvězd.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Orlia hmlovina M16

Orlia hmlovina, známa aj ako Messier 16 alebo NGC 6611, je mladá otvorená hviezdokopa v súhvezdí Had. Táto oblasť vzniku hviezd je vzdialená asi 7000 svetelných rokov od Zeme a je spojená s difúznou hmlovinou alebo oblasťou H II známou pod názvom IC 47031. Hviezdokopa M16 obsahuje približne 55 hviezd medzi 8. až 12. magnitúdou a na jej pozorovanie sa odporúča ďalekohľad s objektívom vyše 6 cm. Hmlovina sa rozprestiera na ploche s priemerom 60 svetelných rokov a je známa svojimi charakteristickými stĺpmi medzihviezdnej hmoty, ktoré sa nazývajú Stĺpy stvorenia. Najvyšší stĺp dosahuje dĺžku jeden svetelný rok, čo je 9 460 000 000 000 km – štvrtina vzdialenosti nášho Slnka od najbližšej hviezdy. Vo vnútri stĺpov sa najhustejšie oblasti vodíka a hélia spolu s prachovými časticami uhlíka a kremíka zhlukujú a zohrievajú, až vytvoria nové hviezdy. Zaujímavosťou je, že podľa najnovších pozorovaní zo Spitzerovho vesmírneho teleskopu, Stĺpy stvorenia už pravdepodobne celých 6000 rokov neexistujú. Deštrukciu pilierov spôsobila supernova, ktorá vybuchla v ich blízkosti Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Starnet++, Adobe photoshop 66x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 7.4. až 14.5.2024 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »