Úvodní strana  >  Společnost  >  Dokumenty  >  Sjezd  >  2010  >  Organizace

Organizace

Organizační informace 18. sjezdu České astronomické společnosti (27. - 28.3.2010)

ORGANIZAČNÍ POKYNY KE STAŽENÍ (PDF)
NÁVRATKA - VYPLNĚNÍ POVINNÉ (XLS)

1. Místo konání sjezdu, doprava

Sjezd bude hostit Astronomický ústav AV ČR, pracoviště observatoře v Ondřejově asi 35 km jihovýchodně od Prahy. Podrobné informace o dopravní dostupnosti najdete na webu ústavu http://asu.cas.cz/kontakt Veřejná doprava směrem od Prahy je poměrně dobrá, z ostatních směrů už méně frekventovaná. Dle zkušeností je do Ondřejova nejpohodlnější cestovat autem. Pokud zvolíte automobil, prosíme dejte nám vědět v návratce. V případě, že by pro Vás doprava byla překážkou k cestě na sjezd, lze ve výjimečných případech požádat o odvoz automobilem ze zastávky busu/vlaku – k dispozici bude řidič ústavu a služební vůz (vyhrazen je ale především pro hosty).

Sjezd bude probíhat v seminární místnosti Astronomického ústavu. Ta se nachází v severní části areálu observatoře až za kopulí dvoumetrového dalekohledu. Prostudujte si přiložený plánek, jde o budovu č. 23 úplně nahoře. V Areálu budou cedule/směrovky, nikdo by neměl zabloudit. Seminární místnost má kapacitu asi 70 lidí, což je přibližný odhad účastníků sjezdu. Je vybavena projektorem a internetem pro účely přednášek (wi-fi síť k dispozici není). V zázemí seminární místnosti je kuchyňka a sociální zařízení.


2. Finanční náhrady

Účastníci sjezdu se budou skládat z několika skupin. Pro různé skupiny platí různý způsob a výše úhrad nákladů spojených s účastí na sjezdu. Přehled je podán v následující tabulce: ANO = hrazeno ČAS, NE = hrazeno delegátem popř. institucí, kterou zastupuje:

  ubytování strava cestovné
delegáti složek ČAS ANO ANO* ANO
delegáti kolektivních členů ČAS NE NE NE
významní hosté ANO ANO NE
ostatní NE NE NE

* formou diet v cestovném

3. Ubytování

Astronomický ústav má v Ondřejově omezenou ubytovací kapacitu na cca 15 lůžek. Zde budou přednostně ubytováni významní hosté. Ubytování lze zajistit v prostorách ústavu i v noci 26/27. března.

Pro ubytování delegátů poslouží zejména Penzion U dvou studní (Kostelní Střímlice 67) Ten byl vybrán především díky nízké ceně 150 Kč/noc, která je v možnostech rozpočtu ČAS. Pokoje mají svá sociální zařízení, penzion je po rekonstrukci, ještě není vše doděláno. Pokoje jsou 2lůžkové – 1x, trojlůžkové – 3x, čtyřlůžkové – 3x. Upozorňujeme, že ubytování neposkytuje žádný luxus, ale skutečně jen přespání na jednu noc. Pokoje nejsou prostorné, vybavení omezené. V pensionu se bude v sobotu konat karneval, podle majitelky do prvního patra, kde jsou pokoje, hluk neproniká.

Pension je od místa konání sjezdu vzdálen buď pěšky terénem 2 km nebo po silnici 3,6 km. Předpokládáme organizační přestávku v programu v sobotu od 15 do 16 hodin a společné ubytování (odvoz auty).

Pension je zamluven na noc 27/28. března – kapacita 26 lůžek. Pravděpodobně ho nevyužijeme celý (rozhodnou návratky delegátů), v tom případě je možno, aby se zde ubytovali i ostatní účastníci sjezdu – ti si ale zajišťují ubytování sami!


4. Strava

Občerstvení: Po celou dobu konání sjezdu bude zajištěno přímo v sále drobné občerstvení – čaj, káva, minerálky, voda, sušenky…

Sobotní oběd: Bude zajištěn formou baget. Tato varianta byla zvolena z důvodu nabitého programu jednání sjezdu a časově a organizačně náročného zajišťování stravování v obci Ondřejov. Je nutno, aby si každý účastník objednal bagetu dopředu (viz návratka), popř. si přivezl stravu vlastní. Cena bagety 35 Kč.

Společná večeře: Proběhne v jídelně ústavu. Ta se nachází pod knihovnou v budově Slunečního oddělení (budova č. 12 na plánku) v jižní části areálu. Díky ochotě pracovnic jídelny bude k dispozici teplá večeře a výběr dvou jídel

  1. hovězí svíčková s knedlíkem
  2. zeleninové rizoto

Večeři je třeba objednat v návratce. Cena večeře je 60 Kč.

Společenský večer: Proběhne v jídelně ústavu bezprostředně po společné večeři. Půjde o neformální setkání nad sklenkou vína popř. piva (plzeňské pivo se bude čepovat přímo ze soudku). Na společenském večeru budou moci probíhat diskuze nad dalším směřováním ČAS a finišovat debaty nad složením dalšího výkonného výboru. Dle zkušeností z minulých sjezdů to bývá rozhodující okamžik sjezdu, kdy si mají členové ČAS a delegáti poslední šanci rozmyslet svou kandidaturu :-) Chlebíčky a nápoje budou k dispozici zdarma po zaplacení paušálního poplatku 40 Kč. Také účast na společenském večeru potvrďte v návratce.

Snídaně: Je problematické sehnat v Ondřejově v neděli ráno snídani. Proto ČAS nabízí snídani formou vídeňských párků s hořčicí/kečupem a pečivem za 20 Kč. Opět je třeba vyplnit v návratce.

Poplatky za stravu si budou účastníci hradit při registraci – přehled cen viz návratka.

5. Volby výkonného výboru

Volby jsou jedním z nejdůležitějších bodů sjezdu. ČAS si bude na další tři roky volit tým lidí, který ji povede a právě delegáti svým hlasováním rozhodnou, kdo to bude. Členové současného výkonného výboru byly zvoleni sjezdem v roce 2004 a po mírné personální obměně opět v roce 2007. Tento tým ale ve funkcích končí. Kdo bude pokračovat? Najdou se v ČAS lidé ochotni vést ji další tři roky? Lidé s vizí, lidé pracovití, lidé nekonfliktní s organizačními schopnostmi? Není vám osud ČAS lhostejný a chcete ho ovlivnit? Pokud alespoň uvažujete (nejde o závazek) kandidovat do některé z funkcí, prosím vyplňte to v návratce.


6. Exkurze

Hostitel sjezdu, Astronomický ústav AV, umožní účastníkům sjezdu nahlédnout na některá vědecká pracoviště. Půjde o prohlídku největšího dalekohledu v ČR – dvoumetrového dalekohledu Stelárního oddělení (na plánku č. 21), 65cm dalekohledu Oddělení meziplanetární hmoty sloužícího převážně k pozorování planetek (na plánku č. 22) a magnetograf a sluneční spektrograf Slunečního oddělení (na plánku č. 24 a 25).
K exkurzi je nutno se z organizačních důvodů přihlásit v návratce. Exkurze proběhne bezprostředně po skončení sjezdu v neděli ve 13 hodin.


7. Sjezdové dokumenty

V průběhu tohoto týdne dostanou všichni delegáti elektronickou poštou zásadní dokumenty ČAS – stanovy, jednací řád sjezdu a volební řád sjezdu. Oba řády sjezdu budou delegáti schvalovat, je tedy nutné, aby je znali dopředu. Bude také třeba aktualizovat stanovy ČAS, VV ČAS připravuje seznam nutných změn. Změny mohou navrhnout také delegáti.


8. Plánek observatoře

Schéma areálu Astronomického ústavu ukazuje hlavní budovy a rozmístění pozorovací techniky. Většinu času účastníci sjezdu stráví v seminární místnosti (č. 23), společná večeře a společenský večer proběhne v budově Slunečního oddělení (č. 12). Exkurze proběhne v objektech 21, 22, 24 a 25. Plánek ve vyšší kvalitě a ve verzi pro tisk je k dispozici na http://www.asu.cas.cz/planek

 



O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.

Štítky: ČAS, Sjezd


20. vesmírný týden 2025

20. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 5. do 18. 5. 2025. Měsíc bude v úplňku a bude ubývat k poslední čtvrti. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je nízká a zmizela už i velká skvrna. Přistávací pouzdro Veněry, které zůstalo na oběžné dráze jako Kosmos 482, vstoupilo zpět do atmosféry 10. 5. nad Indickým oceánem. Před 20 lety byly objeveny pomocí HST měsíčky Pluta nazvané Nix a Hydra. Před 100 lety se narodila americká astronomka Nancy Grace Roman, jejíž jméno nese připravovaný vesmírný teleskop, ale nad jeho osudem se nyní trochu vznáší otazník, i když je prakticky hotový, protože Trump navrhuje přísné škrty.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »