Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Prevence světelného znečištění ve světě a International Dark Sky Association

Prevence světelného znečištění ve světě a International Dark Sky Association

Prevence světelného znečištění ve světě a International Dark Sky Association

To budou hlavní témata, kterým je věnováno setkání s evropskýmkoordinátorem tohoto velkého mezinárodního sdružení, panem Robertem L.Gentem, které se uskuteční v úterý 23.4.2002 v Praze v budově Akademie vědČeské republiky na Národní třídě 3,dveře 108 od 17 hodin a ve středu 24.4.2002 na Hvězdárně a planetáriuM. Koperníka v Brně od 15 hodin.

Pan Gent vysvětlí, jak světelné znečištění závažně poškozuje životníprostředí, jak tomu lze čelit i jaké aktivity vyvíjí International DarkSky Association (viz http://www.darksky.org). Řeč bude i o šancích, kterénám dává začlenění tohoto typu znečištění do nového českého zákonao ovzduší.

Na pražském setkání bude rovněž ustavena česká sekce IDA -- skupina českýchčlenů této světové organizace, ztotožňujících se s cíly a pravidlyInternational Dark Sky Association.

Zváni jsou všichni zájemci o účinné potlačování světelného znečištěníi zástupci médií.

Přednáška bude tlumočena do češtiny.

Během setkání bude prostor na dotazy novinářů.

Nástin životopisu Roberta L. Genta

Robert L. Gent je evropským styčným úředníkem pro International Dark-SkyAssociation (IDA). Cílem IDA je zachování nočního prostředí a ochrananašeho dědictví temného nebe prostřednictvím zlepšení kvality venkovníhoosvětlování. IDA má téměř 9000 členů z více než 70 zemí.

Bob Gent měl na starosti public relations a zpravodaj IDA od roku 1997 aždo roku 2001. Během tohoto období byl pozván a svědčil před parlamenty pětistátů USA ohledně problémů a řešení světelného znečištění. Totéž se týkátuctů okresních komisí a městských rad. Přímo přispěl k úspěšnémuschválení početných zákonů omezujících světelné znečišťování.

Titul BA získal v oboru matematiky na Arizona State University, krátcepoté byl jako poručík Air Force pověřen péčí o kosmické systémy. Téměřdvě desetiletí před vypuštěním Hubblova dalekohledu se zabýval výzkumem zapoužití vojenských infračervených dalekohledů o průměru jeden metr nageostacionární orbitě. Po mnoha misích v celém světě a několika vojenskýchvyznamenáních odešel z letectva v roce 1993 do důchodu v hodnostipodplukovníka.

Poté vyučoval astronomii na Pima Community College v Tucsonu v Arizoně(1997-98), již předtím ale na Gulf Coast Community College na Floridě(1992-93). V letech 1982-83 vedl také universitní kursy matematiky.

Má magisterský titul oboru mezinárodních vztahů z německé koleje TroyState University a bakalářský z astronomie z University of Texas.Absolvoval postgraduální studia leteckého velení na fakultě USAF acomputer science na několika školách Ministerstva obrany.

Během let se svou manželkou Terrie hodně cestoval. Navštívil všech 50států USA a 27 dalších zemí. Pozoroval na řadě velkých světovýchastronomických observatoří. Velmi rád se dělí o své nadšení z divůnočního nebe, má za sebou přes 200 besed ve školách, skupinách mládeže,národních parcích aj. Předsedá skupině Astronomické Ligy udílející národnícenu mladým astronomům.

Bob Gent je členem řady astronomických společností. V roce 2000 oznámilaIDA při udělování výročních cen, že planetka ,,1986 RG3`` bylapřejmenována na ,,Bob Gent``, za jeho vynikající dobrovolnou službu přiochraně nočního prostředí a pro zachování dědictví, jaké představujepřírodní temná obloha. Na sněmu v roce 2001 IDA poprvé udělila výročníHoag-Robinsonovu cenu, a to právě plukovníku Gentovi za význačné služby.

Bližší informace za pořadatele poskytnou:

RNDr. Jan Hollan
Česká astronomická společnost - sekce pro temné nebe
Hvězdárna a planetárium M. Koperníka v Brně
jhollan@amper.ped.muni.cz, telefon 05 - 4132 1287

Pavel Suchan
Česká astronomická společnost - sekce pro temné nebe
Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy
suchan@observatory.cz, telefon 02 - 5732 0540




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »