Richard Branson plánuje komerení lety soukromým raketoplánem Virgin Galactic Britský miliardář Richard Branson, který chystá komerční lety do vesmíru, doufá, že vlastním raketoplánem vyšle v nejbližší době do vesmíru tisíce astronautů.
"Bude možné, aby každá země měla své astronauty, nikoli pouze ty privilegované," řekl Branson, který je mimo jiné vlastníkem letecké, železniční a nahrávací společnosti. Jeho Virgin Atlantic Airways, založená v roce 1984, je druhou největší britskou dopravní společností, zajišťující přepravu na dlouhých mezinárodních leteckých linkách.
Kvůli stavbě pětimístného raketoplánu, který se má jmenovat Virgin Galactic, uzavřel smlouvu s americkou společností Mojave Aerospace Ventures, která vyslala do vesmíru loď SpaceShipOne. Cena týdenního letu, včetně třídenního školení má činit 100.000 liber (5 mil. Kč).
Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 6. do 14. 6. 2026. Měsíc je vidět na ranní obloze a po poslední čtvrti směřuje k novu. Venuše a Jupiter jsou večer v konjunkci a níže je také Merkur. Ráno je už vidět Saturn a nedaleko něj je kometa 220P/McNaught, která zjasnila asi 10 000×. Sluneční aktivita je vyšší, ale zatím jsme polární záři z Česka neviděli. Zato se objevila první noční svítící oblaka (NLC). Na ISS se musel opravit únik atmosféry, část posádky pro jistotu usedla do svých kosmických lodí. Slavíme 125 let od narození našeho významného astronoma Antonína Bečváře a v Brandýse nad Labem k tomu bude tradičně koncert. Devadesátiny slaví v Americe náš další významný kometární astronom Zdeněk Sekanina.
Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“
Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch