Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Workshop ve Valašském Meziříčí 5.-6. května 2007

Workshop ve Valašském Meziříčí 5.-6. května 2007

V rámci projektu "Pod společnou oblohou" proběhne začátkem května setkání astronomů a zájemců z řad mládeže. Hlavním tématem bude využití spektroskopie ve stelární astronomii. V současnosti se tato technika dostává i do rukou amatérských astronomů. Z tohoto důvodu budou přednášky věnovány využití této techniky i sestavení pozorovacího programu. Přesný program bude zvěřejněn na našich webovských stránkách.

Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií. K jeho realizaci bylo využito prostředků fondu mikroprojektů spravovaného regionem Bílé Karpaty.

Zájemci o tuto akci se mohou přihlásit, nejlépe e-mailem na adresu lsmelcer@astrovm.cz nebo telefonicky na čísle 777 82 88 86. Máte možnost se ubytovat přímo na hvězdárně (jedna noc 115 Kč, dvě noci 160 Kč). Počítá se se zahájením v sobotu 5.5., ale je možné přijet již v pátek. Kapacita lůžek je pro 20 lidí nebo astronomů.

Předběžně mohu za sebe prohlásit, že budu mít připravené přednášky o spektroskopii dlohoperiodických proměnných hvězd, problematice čáry H alfy ve spektru symbiotické hvězdy YY Her. Měla by proběhnout diskuse na tema spektrografu od firmy SBIG model SGS, co by se s tím dalo dělat a podobně.

Účast dále přislíbili pan Josef Ladra se svým vybavením pro spektroskopii, Petr Škoda z ondřejovské hvězdárny, Karol Petrík z hvězdárny v Hlohovci, Pavol Dubovský z Kolonice a Jaroslav Jašek z Brna. Další přednášející jsou vítáni.




O autorovi

Ladislav Šmelcer

Ladislav Šmelcer

Narozen v roce 1966 v Liberci, kde byl také zasažen astronomií již za raného mládí. Hlubšího vzdělání v astronomii se mu dostalo na pomaturitním studiu ve Valašském Meziříčí v letech 1988 - 1990. Prostředí se mu natolik zalíbilo, že na Hvězdárně Valašské Meziříčí pracuje od roku 1996 doposud. Hlavním jeho zájmem je fotometrie proměnných hvězd.



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »