Úvodní strana  >  Články  >  Exoplanety  >  Nové informace o exoplanetě COROT-exo-4b
Petr Kubala Vytisknout článek

Nové informace o exoplanetě COROT-exo-4b

Družice COROT, zdroj: ESA
Družice COROT, zdroj: ESA
Tým evropských vědců, pracujících s družicí COROT, oznámil podrobnější informace o exoplanetě COROT-exo-4b. Planeta o velikosti Jupiteru obíhá okolo hvězdy jen nepatrně hmotnější než je naše Slunce.

Cílem astronomické družice COROT je hledání nových exoplanet pomocí tranzitní metody a výzkum hvězdné seismiky. Na oběžné dráze kolem Země pracuje COROT už více jak 555 dní a za tu dobu prozkoumal světlo z více než 50 000 hvězd. Do dnešní doby byl oznámen objev celkem 4 exoplanet a jednoho hnědého trpaslíka. Koncem minulého týdne oznámili vědci přesnější informace o exoplanetě COROT-exo-4b. Exoplaneta má hmotnost přibližně jako Jupiter a obíhá okolo hvězdy jen nepatrně hmotnější než naše Slunce. Její objev byl oznámen společně s objevem dalších dvou objektů koncem května.

Planeta COROT-exo-4b je pro vědce zajímavá hned ve dvou rovinách. Na základě měření družice COROT se podařilo zjistit, že mateřská hvězda COROT-exo-4 učiní jednu otočku kolem své osy za stejnou dobu, za jakou kolem ní planeta COROT-exo-4b oběhne. To je pro vědce velkým překvapením. Planeta je totiž relativně daleko a má příliš nízkou hmotnost na to, aby docházelo k takovému vzájemnému ovlivnění obou těles. Zatím není jasné, zda existuje shoda doby rotace hvězdy s dobou oběhu planety u této soustavy od jejího vzniku před miliardou let, nebo zda k ní došlo později.

Druhým zajímavým aspektem je samotná délka oběžné doby exoplanety, která činní 9,2 dne. Pokud se podíváme do tabulek, zjistíme, že se jedná o tranzitující exoplanetu s druhou nejdelší oběžnou dobou. Přesto je doba oběhu okolo 9 dní stále na "naše poměry" velmi extrémní, vždyť první planeta sluneční soustavy Merkur oběhne okolo Slunce za 88 dní!

Podrobnější informace byly oznámeny ve čtvrtek 24. července na konferenci Cool Stars 15, konané na St Andrews University.

Kromě astronomické družice COROT, pracující na oběžné dráze od konce roku 2006, pozorovaly tranzit exoplanety COROT-exo-4b následně též pozemské observatoře:

1,8 m dalekohled v Observatoire de Haute Provence (Francie)
1 m dalekohled na Wise Observatory v Izraeli
1 m dalekohled Euler na La Silla v Chile
3,6 m dalekohled Canada-France-Hawaii telescope
3,6 m dalekohled na La Silla (Chile)
8,2 m dalekohled Evropské jižní observatoře VLT na Cerro Paranal (Chile)

Přehled dalekohledů uvádíme záměrně, aby bylo zřejmé, že výzkum exoplanet je obor značně mezinárodní.

Informace o mateřské hvězdě CoRoT-Exo-4

  • Hmotnost: 1,1 Ms (hmotností Slunce)
  • Spektrální třída: F0V
  • Zdánlivá jasnost: 13,7 mag
  • Stáří: cca 1 miliarda let
  • Průměr: 1,1 Rs (průměrů Slunce)
  • RA: 06 h 48 min 47 sek
  • DE: -00° 40´ 22´´

Informace o exoplanetě CoRoT-Exo-4

  • Hmotnost: 0,72 (± 0,08) Mj
  • Doba oběhu: 9,20205 (± 0,00037) dní
  • Velká poloosa: 0,09 (± 0.001) AU
  • Průměr: 1, 19 Rj

Zdroj:

Související články:

Exoplanetám se věnuje podrobněji elektronický časopis Gliese.




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »