Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Astronomický program Týdne vědy a techniky
redakce Vytisknout článek

Astronomický program Týdne vědy a techniky

V pondělí 3.11.2008 začíná na mnoha místech v České republice Týden vědy a techniky pořádaný Akademií věd ČR. Budete moci nahlédnout do nejrůznějších laboratoří a knihoven a poznat "jak se dělá věda". Program obsahuje dny otevřených dveří, přednášky, výstavy, kulaté stoly a konference. Více na www.tydenvedy.cz.


Pondělí 3. 11.

AKADEMIE VĚD ČR, Národní 3, Praha 1

Přednášky pro studenty
9.00
RNDr. Jiří Grygar, Fyzikální ústav AV ČR, v. v. i.
Vznik Země a karambol s Měsícem

11.00
RNDr. František Fárník, Astronomický ústav AV ČR, v. v. i., a Česká kosmická kancelář
Astronomická pozorování kosmickými prostředky: nezbytnost kosmického výzkumu pro současnou astronomii a astrofyziku



Astronomický ústav AV ČR, v. v. i. se v rámci Týdne vědy a techniky zúčastní Dne s Akademií věd, který se koná ve čtvrtek 6. listopadu 2008 v Techmánii Plzeň.

V 10:00 proběhne přednáška pro studenty a veřejnost na téma Světelné znečištění trápí nejen astronomy (Pavel Suchan).

Zároveň budou otevřeny dvě doprovodné výstavy:

Světelné znečištění aneb Proč už nevidíme hvězdy jako naši předkové?

Soubor informačních panelů popisuje civilizační problém, se kterým se dnes astronomové, ale i občané ve svém každonočním životě potýkají - světelné znečištění. Jak vzniká, co s tím můžeme udělat, dobré a špatné příklady, to jsou témata této části výstavy. Produkce: Hvězdárna a planetárium Plzeň.

a

Pohledy do vesmíru z Evropské jižní observatoře

Fotografie objektů ve Sluneční soustavě, v naší Galaxii až po vzdálené světy cizích galaxií pořízené na jedné z nejvýkonnějších observatoří světa na Mt. Paranalu v Chile. Observatoř provozuje Evropská jižní observatoř, jíž je Česká republika členem. Produkce: Astronomický ústav AV ČR, Evropská jižní observatoř.

Vstup na Den s Akademií věd je zdarma! Obě výstavy však zůstanou otevřené v Techmánii Plzeň až do 17. listopadu 2008.

Dny otevřených dveří na observatoři v Ondřejově se od letošního roku konají v jarním termínu, další proběhnou v květnu 2009.


V pátek 7.11.2008 od 17:00 proběhne v budově Akademie věd na Národní třídě 3, Praha 1 (proti Národnímu divadlu), místnost 206, 2. patro slavnostní předání Nušlovy ceny za rok 2008. Po předání bude následovat laureátská přednáška:

Dr. Ivan Hubený

Studium exoplanet: jeden z nejrychleji se rozvíjejících oborů moderní astrofyziky (za 13 let od pouhé detekce ke studiu jejich spekter a závěrům o fyzice, chemii, ale i meteorologii jejich atmosfér).

Předání ceny i přednáška jsou přístupné veřejnosti. Cenu uděluje jednou ročně Česká astronomická společnost.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek a o Instagram se starají především Jan Herzig, Adam Denko a Zdeněk Jánský. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

galaxie M87

Newton 1000/200 + kamera ZWO ASI 183 MC

Další informace »