Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Matematika, která je vidět

Matematika, která je vidět

akce_praha.jpg
ITI MFF UK a VZ MSM0021620838 zvou na přednášku: Matematika, která je vidět.

Přednáší Prof. Ing. M. Druckmüller, CSc., FSI VUT Brno v úterý 25. listopadu 2008 v 16:00 hod v posluchárně S3 MFF UK, Malostranské nám. 25

Profesor Miloslav Druckmüller je známý cestovatel, horolezec, fotograf, autor několika obrazových publikací s vysokohorskou tematikou. Především je ale matematik. A právě matematické metody zpracování digitálních fotografií jej proslavily mezi světovou astronomickou komunitou. Metody, které vyvinul, umožňují proniknout do jemné struktury sluneční koróny a zdůraznění vysokých frekvencí poprvé ukazuje obrovské množství jemných plazmových vláken, jejichž prostorové rozložení i tvar jsou určovány magnetickým polem na Slunci. V poslední době si u prof. Druckmüllera objednávají úpravy svých snímků přední světoví astronomové. Za výsledky své práce získal řadu ocenění, mj. titul "Astrofotograf roku 2006" udělený Českou astronomickou společností.

Za zatměními Slunce cestoval do Lybie či Mongolska, a tak jeho přednáška bude kromě odborného výkladu doplněna i zajímavými příhodami z nevšedních končin světa.

Další informace: www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/




O autorovi

Kateřina Hofbauerová

Kateřina Hofbauerová

RNDr. Kateřina Hofbauerová, Ph.D. se narodila v roce 1974 v Broumově. Vystudovala fyzikální chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, kde obhájila i doktorát. V současnosti pracuje na Fyzikálním ústavu Univerzity Karlovy a v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd ČR. Dvanáct let pracovala jako demonstrátorka Štefánikovy hvězdárny. Je členem redakce časopisu Astropis, kde se stará o účetní záležitosti a také o technickou stránku věci. Stránky autorky.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »