Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  RVS: Dopis předsedovi vlády ČR
Ivo Hána Vytisknout článek

RVS: Dopis předsedovi vlády ČR

Rada vědeckých společností
Rada vědeckých společností
Vážený pane předsedo vlády,
dovoluji si Vám psát jménem Rady vědeckých společností České republiky (RVS ČR), která sdružuje 74 nezávislých dobrovolných vědeckých společností, působících v nejrůznějších oblastech vědy. Tyto společnosti mají více než 30 000 členů, kteří se o vědu a její aspekty aktivně zajímají anebo v ní pracují, získávají nové mladé zájemce, všestranně vědu podporují, propagují a aplikují a navíc jí v mnohých činnostech poskytují nezbytné zázemí přednáškami, publikacemi, kontakty národními i mezinárodními.

V poslední době jsme od těchto společností a od mnoha jejich zapálených členů začali dostávat signály vážného znepokojení nad zprávami o výrazných škrtech v rozpočtech na výzkum a vývoj v dalších letech. Týká se to vědeckých ústavů, vysokého školství i dalších, např. rezortních institucí a aktivit.

Protože se činnost RVS ČR a vědeckých společností v ní sdružených soustřeďuje na různé aspekty vědecké práce včetně jejich aplikací, zabýval se Výkonný výbor RVS ČR na svém zasedání dne 11. června 2009 problematikou celostátních rozpočtů na vědeckou práci v dalších letech a konstatoval potřebu vyjádřit převládající názor, že během dvou až tří let při realizaci plánovaných škrtů v rozpočtech na vědu a výzkum hrozí výrazné zpomalení vědeckých aktivit a následné ještě větší zaostávání České republiky za vyspělými státy ve světě. To by mohlo vyústit v nenávratné poškození vědecké práce u nás. Týká se to nejen vysokých škol, ale zejména Akademie věd ČR kvůli uvažovanému prudkému snižování jejího rozpočtu v letech 2010 až 2012, což by ve svých důsledcích mohlo vést k praktické likvidaci Akademie věd ČR. Jako odstrašující příklad může sloužit likvidace některých dobrých rezortních výzkumných ústavů po roce 1989.

Nástrojem pro navržené redukce je Metodika hodnocení výsledků výzkumu a vývoje připravená Radou pro výzkum a vývoj. Tato metodika je nevyvážená a vede k málo objektivnímu až zkreslenému posuzování výsledků vědecké práce v České republice. Rádi bychom připomněli, že před několika lety potížím s hodnocením svých výzkumných záměrů čelily již české univerzity, naštěstí však k původně navrhované redukci finančních prostředků nedošlo.

Nebylo by prospěšné, kdyby probíhající diskuze a rozhodnutí vedly k jakékoli animositě mezi Akademií věd ČR a českými vysokými školami. Akademie věd ČR a české vysoké školy jsou totiž na jedné lodi a jejich zájem by měl být společný - zvýšení úrovně vědy v České republice. Není pochyb o tom, že by v budoucnosti mohly být vysoké školy postiženy stejně jako je nyní postihována Akademie věd ČR.

Vážený pane předsedo, obáváme se, že nastalá situace by mohla vést k dalšímu významnému odlivu mozků z naší vědecké sféry, a to zejména z řad mladých pracovníků Akademie věd ČR. Vzhledem k tomu, že vědecká práce a aplikace jejích výsledků je, jak velice dobře víte, celosvětově uznávána jako nesporná podmínka dalšího rozvoje ve všech oblastech našeho života, považujeme za svou povinnost důrazně upozornit na reálně hrozící zaostávání České republiky za světovou vědou, které by nepochybně nastalo po výrazných škrtech v rozpočtu, zvláště u Akademie věd ČR, která se zabývá explicitně vědeckým bádáním.

Doufáme, že Vaše snaha udržet úroveň vědecké práce v naší republice na vysoké úrovni bude mít v dalším jednání pozitivní ohlas.

RVS ČR je připravena pomoci tam, kde byste to, vážený pane předsedo, uvítal a uznal za potřebné.

S pozdravem

Prof. MUDr. Ivo Hána, CSc. předseda Rady vědeckých společností ČR




O autorovi



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »