Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Apollo 11 krok za krokem online

Apollo 11 krok za krokem online

Apollo 11 online po 40 letech
Apollo 11 online po 40 letech
Právě dnes tomu je 40 let, co odstartovala jedna z nedůležitějších událostí v dějinách lidstva. 16. července 1969 vyletěla do vesmíru raketa nesoucí tříčlennou posádku s jediným úkolem - přistát na Měsíci. 21. července 1969 se pak posádka Apolla 11 navěky zapsala do historie. Díky speciálnímu webu tento okamžik můžete po čtyřech desetiletích prožít znovu.

První slova, první kroky člověka na Měsíci, dokonce celý průběh mise můžete sledovat živě jako v roce 1969. Nemusíte nikam chodit a celou atmosféru tohoto triumfálního úspěchu lidstva si můžete vychutnat z vašeho oblíbeného křesla. U příležitosti 40. výročí úspěšné mise Apollo 11 vytvořila Prezidentská knihovna a muzeum J. F. Kennedyho webovou stránku www.wechoosethemoon.com, na které bude možné online prožít celou tuto historickou událost. Někteří z nás ji uvidí poprvé, jiní už podruhé, ale jistě se stejným vzrušením, nadšením a zájmem.

Název stránky, We choose the Moon (Zvolili jsme Měsíc), byl vybrán na základě proslovu amerického prezidenta Kennedyho o misi Apollo a záměru Američanů přistát na Měsíci. Po načtení adresy vás flashová aplikace seznámí se všemi funkcemi a pak spustí online přenos. Už teď jste mohli na stránce vidět start rakety Saturn 5 a posádku Apolla 11 na cestě k Měsíci. Každý návštěvník stránky se může zaregistrovat a získávat průběžné informace mailem.

Nenechte si ujít přistání mise Apollo 11 ve pondělí 20. července v 15:32 letního středoevropského času a sledujte s napětím její zápis do dějin lidstva se čtyřicetiletým zpožděním. Za normálních okolností se historie neopakuje, ale díky stránce www.wechoosethemoon.com, můžete opět prožít jednu z událostí, která navždy změnila svět.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře z Dědu u města Beroun

Fotoaparát: Canon 2000D Objektiv: Sigma 10-20 mm f/4,0-5,6 EX DC HSM 1×8sec

Další informace »