Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Štefánikova hvězdárna a Návrat na Měsíc
redakce Vytisknout článek

Štefánikova hvězdárna a Návrat na Měsíc

Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna v Praze
Štefánikova hvězdárna pořádá u příležitosti 40. výročí přistání člověka na Měsíci speciální výstavu, jejímž hlavním exponátem bude vzorek měsíční horniny dopravený na Zemi posádkou lodi Apollo 11. Jedná se o jediný vzorek, který je v naší zemi k dispozici.

Tento vzorek daroval tehdejší Československé socialistické republice prezident USA Richard Nixon a Hvězdárně a planetáriu hl. m. Prahy jej na výstavu zapůjčil Vojenský historický ústav, kde je jinak vzorek deponován. Součástí výstavy je i česká vlaječka, která byla spolu s prvními lidmi dovezena na povrch Měsíce a zpět.

Dalšími atraktivními exponáty jsou dva vzorky vzácných měsíčních meteoritů, které na povrch Země dopadly poté, co byly vymrštěny do kosmického prostoru dopadem tělesa na povrch Měsíce. Jeden z dvojice vystavovaných meteoritů patří k typu, který se na celém světě vyskytuje v pouhých deseti exemplářích!

Součástí výstavy je mimo jiné i model rakety Saturn V, která na cestu k Měsíci vynesla kosmické lodi Apollo, a model otisku boty, jenž na povrchu Měsíce zanechal Neil Armstrong, první člověk na Měsíci.

Výstava je otevřena od 21. 7. do 23. 8. 2009. Na výstavu není vybíráno žádné zvláštní vstupné.

Jako doplněk výstavy uvádíme každý den od 16 hodin pořad "Měsíc – sen a skutečnost", v období od 28. 7. do 6. 8. je do programu zařazeno i pozorování Měsíce dalekohledy hvězdárny.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře z Dědu u města Beroun

Fotoaparát: Canon 2000D Objektiv: Sigma 10-20 mm f/4,0-5,6 EX DC HSM 1×8sec

Další informace »