Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Tiskové prohlášení: Světový kosmický týden 2009 v České republice

Tiskové prohlášení: Světový kosmický týden 2009 v České republice

Světový kosmický týden 2009
Světový kosmický týden 2009
V letošním roce si světová kosmonautika připomenula 40. výročí přistání prvních lidí na Měsíci. I v České republice měly tyto oslavy náležitou odezvu. Možná podobně výrazně byl veřejnosti představen i americký astronaut Andrew Feustel, který při svém letošním letu k Hubbleovu kosmickému dalekohledu s sebou do vesmíru vzal básnickou sbírku Jana Nerudy "Písně kosmické" - a v srpnu je potom přivezl do České republiky.

Tiskové prohlášení České astronomické společnosti číslo 131 z 2. 10. 2009.

Na podzim si připomeneme ještě 40. výročí startu Interkosmosu 1 s prvním československým přístrojem na palubě. A přesně v termínu konání Světového kosmického týdne (tedy 4.-10. 10. 2009) se v Praze bude konat Světový kongres Asociace kosmických cestovatelů ASE Prague 2009, kterého se zúčastní více než 50 kosmonautů a astronautů z celého světa. Jedním z hlavních bodů tohoto kongresu je popularizace a propagace kosmonautiky.

Světový kosmický týden (World Space Week, WSW) vyhlašuje Organizace spojených národů OSN od roku 1999 jako připomenutí dvou významných mezníků v dějinách kosmonautiky - vypuštění první umělé družice světa (4.10.1957, Sputnik-1) a podpisu Mezinárodní úmluvy o mírovém využívání kosmu a kosmických těles (10.10.1967). Mezi hlavní mediálně známé osobnosti, které svými jmény zaštiťují celosvětovou kampaň World Space Week, patří například astronaut Buzz Aldrin (druhý člověk, který vstoupil na povrch Měsíce) nebo herec Tom Hanks.

Česká republika se akcí Světového kosmického týdne účastní od roku 2002, kdy byla koordinací všech národních aktivit pověřena Česká kosmická kancelář (Czech Space Office, CSO).

Mottem Světového kosmického týdne 2009 je "VESMÍR PRO VZDĚLÁVÁNÍ" (Space for Education). Vesmír pro nás do budoucna může být štědrým zdrojem poznání, ale i místem pro lidskou expanzi a naší novou existenci…

Do aktivit Světového kosmického týdne se každoročně v České republice zapojují desítky hvězdáren, škol, klubů a dalších organizací a jednotlivců. V roce 2008 byla Česká republika vyhlášena jako stát s největším počtem uskutečněných akcí a programů mezi více než padesáti zúčastněnými státy z celého světa (www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/wsw2008).

O plánovaných akcích Světového kosmického týdne 2009 informuje na svých webových stránkách Česká kosmická kancelář, která následně zpracovává i souhrnnou zprávu pro celosvětového organizátora WSW - americkou neziskovou organizaci Spaceweek International Association z Houstonu, která vydává závěrečnou zprávu pro Úřad Organizace spojených národů ve Vídni.

Kosmonautika má pevné místo v každodenním životě lidí na naší planetě. Setkáváme se s ní prakticky každý den, i když to většina z nás ani nevnímá (předpověď počasí, satelitní televizní, rozhlasové a datové přenosy, nové materiály, vědecký výzkum, internet, radiokomunikace, navigace, atd.).

Světový kosmický týden ukazuje především mladým lidem, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor plný překvapení a nových možností.

Milan Halousek
předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti
a vedoucí odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře

Kontakty:
Milan Halousek, tel. 602 153 564
e-mail: milan@halousek.eu

Informace:
[1] Česká astronomická společnost - www.astro.cz
[2] Česká kosmická kancelář - www.czechspace.cz
[3] Světový kosmický týden v ČR - www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/skt
[4] Oficiální stránky World Space Week - www.worldspaceweek.org
[5] Logo WSW - www.worldspaceweek.org/logo.html
[6] Logo SKT2009 - www.czechspace.cz/cs/system/files/images/WSWlogo2009.jpg
[7] Závěrečná zpráva SKT 2008 (Česká republika, včetně fotografií z akcí) - www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/wsw2008
[8] Závěrečná zpráva WSW 2008 (Organizace spojených národů OSN) - www.worldspaceweek.org/ST-SPACE-44.pdf (PDF, 1,16 MB)
[9] Kongres ASE Prague 2009 - www.tapmag.cz/asep/index.php

Celou tiskovou zprávu si můžete stáhnout zde:
[1] Tiskové prohlášení v DOC (178 kB)
[2] Tiskové prohlášení v PDF (128 kB)




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »