Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Záznam online přenosu přistání Sojuzu TMA-14
Vít Straka Vytisknout článek

Záznam online přenosu přistání Sojuzu TMA-14

Přistání Sojuzu TMA-13
Přistání Sojuzu TMA-13
Kosmická loď Sojuz TMA-14 s tříčlennou posádkou úspěšně přistála ve stepích Kazachstánu v neděli 11. října v 6:32, náš přenos začal v 5:30. Po půlročním pobytu na ISS se v ní vrátili Gennady Padalka a Michael Barratt, připojil se k nim kosmický turista Guy Laliberte.

Videozáznam přistání, umístěný na youtube.com pracovníky NASA

6:42 Náš přenos tímto končí, děkujeme za pozornost.

6:39 U návratového modulu Sojuzu TMA-14 právě přistávají helikoptéry s techniky a záchranáři. Poblíž modulu za chvíli vyroste lékařský stan pro prvotní prohlídku a vyšetření kosmonautů.

6:32 Těsně před přistáním byly zažehnuty trysky na spodní části modulu, díky nim Sojuz hladce přistál rychlostí 1,5 m/s v kazašské stepi severovýchodně od města Arkalyk.

6:27 Sojuz byl spatřen z místa přistání.

6:25 Vše jde dobře, do přistání zbývá 6 minut.

6:23 Po odhození stabilizačního padáku se rozevře hlavní, který sníží rychlost sestupu na příjemných 7 m/s. Ve výšce 5 km také dojde k odhození tepelného štítu a vypuštění zbytků paliva.

6:18 Výška 10 km, rychlost 220 m/s. Dva malé padáky lodi Sojuz právě rozevřely velký stabilizační padák, který sníží rychlost klesání na 80 m/s. Po krátké ztrátě spojení (při vstupu do atmosféry normální) řídící středisko opět komunikuje s posádkou, vše v pořádku.

6:10 Návratový modul Sojuzu TMA-14 s posádkou právě vstupuje do atmosféry ve výšce asi 122 km. Do přistání zbývá něco přes 20 minut.

6:06

Kosmická loď Sojuz
Kosmická loď Sojuz
Právě došlo k úspěšnému oddělení návratového modulu s kosmonauty od zbytku lodi. Návratový modul se nyní natočí tepelným štítem proti atmosféře a za pár minut do ní vstoupí. Loď se při separaci rozdělila na celkem 3 části. Zbylé dvě v atmosféře shoří.

6:01

Přistávací místo Sojuzu TMA-14
Přistávací místo Sojuzu TMA-14
Na přiloženém obrázku je přistávací dráha lodi.

5:59 Sojuz klesá do zemské atmosféry, od oddělení návratového modulu s posádkou od zbytku lodi a jeho vstupu do atmosféry nás dělí jen několik minut. Vše vypadá dobře.

5:55 Přistání lodí Sojuz TMA-10 a TMA-11 provázely poměrně nebezpečné balistické sestupy, při kterých selhaly pyrotechnické šrouby, jež mají za úkol před vstupem do atmosféry oddělit návratový modul od zbytku lodi. To se v případě těchto lodí nestalo a návratový modul vstoupil do atmosféry připojený k servisní sekci, nechráněný svým tepelným štítem (kvůli špatné orientaci). Po těchto dramatickým sestupech byly pyropatrony předesignovány a toto nebezpečí již nehrozí.

5:46 Motor vypnut, hořel 4,5 minuty. Sojuz je zbržděn a za asi půl hodiny vstoupí do zemské atmosféry. Vše vypadá dobře.

5:42 Sojuz právě proti směru letu zapálil svůj hlavní motor. Tím zpomalí, ztratí oběžnou rychlost a začne pozvolna klesat do atmosféry. Na TV NASA můžeme živě poslouchat komunikaci posádky Sojuzu s ruským řídícím střediskem.

5:37 Zbývá několik málo minut do brzdícího manévru, který navede kosmickou loď do atmosféry. Počasí v přistávací oblasti vypadá slušně, vše jde podle plánu.

5:33

Odlet Sojuzu TMA-14 od ISS
Odlet Sojuzu TMA-14 od ISS
Sojuz TMA-14 se od stanice ISS (konkrétně od modulu Pirs) odpojil ve 3:07 SELČ, po následném separačním manévru se od orbitálního komplexu vzdaluje. Nyní je od něj asi 19 km.

5:30 Vítejte u online přenosu přistání kosmické lodi Sojuz TMA-14, ve které se z Mezinárodní kosmické stanice vracejí tři kosmonauté. Prostřední sedadlo v návratovém modulu obsadil velitel Gennady Padalka, po jeho levici sedí palubní inženýr Michael Barratt a v pravém křesle absolvuje návrat na Zemi kosmický turista Guy Laliberte.

Doporučené odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Detail

Foto na ohnisku 20 mm Dx

Další informace »