Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Kosmonautika a raketová technika 2009

Kosmonautika a raketová technika 2009

Účastníci víkendového semináře o kosmonautice a raketové technice.
Účastníci víkendového semináře o kosmonautice a raketové technice.
Hvězdárna Valašské Meziříčí, p. o. ve spolupráci s Valašskou astronomickou společností (VAS) a Kosmo Klubem pořádá ve dnech 27. až 29. listopadu 2009 seminář na téma KOSMONAUTIKA A RAKETOVÁ TECHNIKA.

Seminář je určen odborné i laické veřejnosti. Do programu byly zařazeny přednášky z oblasti pilotovaných kosmických letů, raketové techniky i z výzkumu těles Sluneční soustavy. Přednášejí přední čeští odborníci na danou problematiku. Dvě přednášky prosloví například Mgr. Antonín Vítek, CSc., kterému byla počátkem října udělena Českou astronomickou společností cena Littera Astronomica za významný přínos v popularizaci kosmonautiky a publikační činnosti. Jeho přednášky se budou věnovat popisu událostí při budování Mezinárodní kosmické stanice ISS v uplynulém roce.

Další přednášky budou věnovány záchranným systémům pilotovaných kosmických lodí či nerealizovaným projektům v oblasti pilotované kosmonautiky. Součástí programu bude rovněž přednáška o hybridních raketových motorech, o kosmické technice k objevování planet mimo naši Sluneční soustavu, ale také novinky z výzkumu planety Merkur či přehled kosmických sond, které v současnosti stále ještě fungují a přinášejí nové a nové informace.

Podrobnější informace o programu najdete na internetové adrese Hvězdárny Valašské Meziříčí http://www.astrovm.cz nebo Vám je sdělíme na telefonu 571 611 928.


Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »