Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zemětřesení v Chile Evropskou jižní observatoř neohrozilo

Zemětřesení v Chile Evropskou jižní observatoř neohrozilo

Paranal - foto ESO
Paranal - foto ESO
V sobotu 27. února 2010 v 7:34 našeho času zasáhlo střední Chile zemětřesní o síle 8,8 stupňů. Epicentrum leželo 115 kilometrů severovýchodně od města Concepción a 325 km jihozápadně od hlavního města Santiago. Zemětřesení v zemi způsobilo oběti na životech, zranění a velké škody.

Evropské jižní observatoři, která má v Chile špičkovou astronomickou techniku a řadu zaměstnanců, se naštěstí škody vyhnuly. Nebyla hlášena ani žádná zranění nebo dokonce úmrtí pracovníku ESO. Komunikace a tok informací je ale složitý, protože v zemi dochází k výpadkům proudu a počítačových sítí. ESO vyzývá všechny astronomy, kteří měli do Chile přiletět pozorovat oblohu, aby své cesty odložili. Všechny lety do nebo ze Santiaga jsou v současné době zrušeny nebo odkloněny. Informace o pozorovacích programech budou poskytnuty později.

Navzdory tomu, že šlo o 7. nejsilnější zemětřesení na světě v historii, observatoře ESO neutrpěly žádnou škodu. Je to částečně zásluhou toho, že budovy byly stavěny tak, aby zemětřesení odolaly a částečně proto, že epicentrum bylo přeci jen dost vzdáleno. Na observatoři La Silla byla přerušena dodávka proudu a způsobila výpadek pozorování jen asi na 10 minut. Zbytek noci byly přístroje zásobovány záložním generátorem. Ostatních observatoří a zařízení - Paranal, APEX a ALMA se zemětřesení nedotklo vůbec.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »