Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Z Kleti až do Mléčné dráhy
Jana Tichá Vytisknout článek

Z Kleti až do Mléčné dráhy

Mléčná dráha nad Ontariem. Autor: Kerry-Ann Lecky Hepburn
Mléčná dráha nad Ontariem.
Autor: Kerry-Ann Lecky Hepburn
Hvězdárna na jihočeské Kleti je nejvýše položenou hvězdárnou v České republice. Každou jasnou noc míří z Kleti k hvězdné obloze velké dalekohledy. Zdejší astronomové jsou u nás i ve světě jsou známi výzkumem komet a planetek včetně blízkozemních asteroidů. Ochotně však přibližují svoji práci široké veřejnosti. Na letní prázdniny, kdy se hora Kleť stává významným a lákavým turistickým bodem, připravili pro návštěvníky oblíbené letní exkurze včetně nové fascinující výstavní expozice pod názvem "PONOŘTE SE DO MLÉČNÉ DRÁHY".

Prostřednictvím tří snímků ve vysokém rozlišení lze porovnat, jak se mění pohled na naši Galaxii, zvanou též Mléčná dráha, díváme-li se pouhým okem, malým amatérským dalekohledem nebo velkým profesionálním teleskopem. Snímky bohatých oblastí v Mléčné dráze byly pořízeny v Chile na jednom z nejlepších pozorovacích míst na Zemi. Spatříte třpytivý pás Mléčné dráhy, ponoříte se do jejího středu v souhvězdí Střelce a seznámíte se zblízka s mlhovinou Laguna. Navíc - právě letní měsíce jsou nejlepší příležitostí, jak si informace získané na hvězdárně posléze ověřit sami v přírodě. Při pohledu na krásu noční oblohy neruší v prázdninových lokalitách tolik umělé osvětlení jako ve městech, nejhustší oblasti Mléčné dráhy jsou u nás v létě nejvýše nad obzorem a noci jsou teplé a příjemné. Expozici o Mléčné dráze připravili pracovníci Hvězdárny Kleť ve spolupráci s European Southern Observatory (ESO) Education and Public Outreach Department v rámci projektu GigaGalaxy Zoom.

Práci jihočeských astronomů pak představuje výstava PLANETKY A KOMETY NA KLETI. Barevné i černobílé snímky byly pořízeny různými dalekohledy Observatoře Kleť, nejnovější z nich mohutným teleskopem KLENOT o průměru hlavního zrcadla 1 metr, vybaveným moderní elektronickou kamerou. Astronomické fotografie jsou doplněny informacemi o více než devíti stovkách planetek objevených na Kleti a jejich jménech. Galerie komet představuje nejznámější vlasatice od komety West, přes kometu Halley, Hyakutake či Hale-Bopp až po nejzajímavější komety posledních let. Vystavené snímky v sobě spojují vědeckou přesnost s krásou a okouzlením vesmírem.

V červenci a srpnu 2010 bude na Hvězdárně na Kleti otevřeno pro veřejnost vždy od úterý do neděle. Jednotlivé prohlídky začínají od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce, zahraniční návštěvníky i cizojazyčně, případně s anglickým a německým textem. V případě jasného počasí můžete též spatřit Slunce se slunečními skvrnami pomocí největšího čočkového dalekohledu v ČR.

Kontakty:
Observatoř Kleť - tel. 380 711 242 (od 10.00 hod.)
Web: www.hvezdarnacb.cz.
Mail: klet@klet.cz




O autorovi



18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »