Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Rozhovor s americkým astronautem Jamesem Duttonem
Vít Straka Vytisknout článek

Rozhovor s americkým astronautem Jamesem Duttonem

James Dutton se znakem Trenčína a slovenskou vlajkou na palubě ISS
James Dutton se znakem Trenčína a slovenskou vlajkou na palubě ISS
V neděli 11. července navštívil slovenské město Trenčín americký astronaut James Dutton, který se v dubnu letošního roku zúčastnil mise STS-131 jako pilot raketoplánu Discovery. Jako výraz svého vztahu k městu Trenčín s sebou vzal na oběžnou dráhu jeho erb, tričko s motivem tohoto města a slovenskou vlajku. Na tiskové konferenci v Trenčíně astronaut odpovídal i na otázky, položené za server astro.cz.

James P. Dutton (42) se letos v dubnu poprvé podíval do vesmíru jako pilot mise STS-131 raketoplánu Discovery. Před letem oslovil svého dobrého známého Jozefa Abrmana, předsedu slovenského křesťanského centra Berea, zda nemá nějaké věci, které by se měly proletět vesmírem. Nakonec spolu s Duttonem putovaly na ISS a zpět v jeho osobním balíčku tričko s motivem města Trenčín, erb města a slovenská vlajka. Astronaut i se svou rodinou je totiž členem křesťanského sboru Trinity Fellowship ve Friendswoodu v Texasu, se kterým Křesťanský sbor v Trenčíně udržuje aktivní družbu už několik let, hlavně v oblasti organizování oblíbených táborů Angličtina hrou.

James Dutton na palubě ISS
James Dutton na palubě ISS
Po oficiálních návštěvách Tokia a Londýna tedy astronaut 10. července přiletěl se svou manželkou na třídenní návštěvu Trenčína. Den nato se v trenčínském Domě armády konala beseda s J. Duttonem pro širokou veřejnost, spojená s videoprezentací letu STS-131. Dalším pokračováním událostí v Domě armády byla tisková konference pro zástupce médií, při které pan Dutton zodpovídal i dotazy, položené autorem článku za server astro.cz:

Co Vás vlastně přimělo podat si přihlášku do oddílu astronautů?

Když se uskutečnilo první přistání lidí na Měsíci, bylo mi teprve 8 měsíců, počátky mého zájmu o kosmické lety bych hledal spíše v dni mých třetích narozenin, kdy jsem měl na dortu raketu. Jako malý kluk jsem s nadšením sledoval první lety raketoplánů a vždy, když jsem se podíval na tmavou oblohu plnou hvězd, měl jsem nutkání je prozkoumat.

Jaké pro Vás bylo největší překvapení během kosmického letu?

(Po krátkém zamyšlení) To byl asi ten první pohled z okna, když jsme dosáhli oběžné dráhy. Hrozně mě překvapilo, jak moc je ten vesmír ve skutečnosti černý. Nedokázal jsem od toho odtrhnout zrak a každému jsem říkal: "Wow, podívej se na to!"

Autogram J. Duttona
Autogram J. Duttona
Čemu se v NASA věnujete nyní, po svém letu?

Zrovna příští týden začnu pracovat na nových úkolech v programu raketoplánů: konkrétně se budou týkat bezpečnosti misí.

Za odpovědi pro čtenáře astro.cz poděkoval autor článku.

Odkazy:




O autorovi

Vít Straka

Vít Straka

Vít Straka je český popularizátor astronomie a zejména pak kosmonautiky. Narodil v roce 1991, v současnosti žije na Hodonínsku, je členem Astronautické sekce ČAS a studuje Masarykovu univerzitu v Brně. Do jisté míry vděčí za svůj zájem o vesmír a kosmonautiku brněnskému planetáriu vlastně, protože v dětství jej zde zaujaly záběry postav, které v podivných skafandrech skákaly po Měsíci. Nejdříve vyděsily, pak podnítily zájem a odstartovaly bádání v kosmounautice. V redakci Astro.cz působí od roku 2008 a publikuje zde především články o vesmírných misích a Sluneční soustavě. Kromě Astro.cz dlouhodobě spolupracuje s časopisem Tajemství vesmíru, věnuje se přednáškové činnosti či popularizaci astronomie a kosmonautiky v rozhlase. V kosmonautice rád spatřuje její přínosy lidstvu, které třeba nemusí být na první pohled zřejmé. Osobně potkal již více než dvě desítky astronautů a kromě vesmíru a kosmonautiky patří k jeho koníčkům zvířata, historie či slézání vysokých budov a staveb. Kontakt: vitek.straka@seznam.cz.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tady také I.

SV obzor, začátek 2. vlny

Další informace »