Úvodní strana  >  Články  >  Vzdálený vesmír  >  Život ve vesmíru?

Život ve vesmíru?

Život ve vesmíru?
Život ve vesmíru?
V rámci Evropského kulturního klubu, jehož předsedou je RNDr. Peter Zamarovský, CSc., se 7. října 2010 koná přednáška RNDr. Vladimira Kopeckeho Jr., Ph.D. v zasedací místnosti č. 206, 2. patro budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 od 17:00 hodin na téma Život ve vesmíru?.

Moderuje: RNDr. Vladimír Kopecký Jr., PhD., Fyzikální ústav MFF UK, Praha a v panelu dále vystoupí doc. RNDr. Anton Markoš, CSc., Přírodovědecká fakulta UK, Praha.

RNDr. Vladimír Kopecký Jr., Ph.D. je biofyzik, šéfredaktor časopisu Astropis. Působí jako odborný asistent na Fyzikálním ústavu UK, kde se zabývá spektroskopií a výpočty biomolekul. Je demonstrátorem Štefánikovy hvězdárny, zajímá se o amatérskou přírodovědu, popularizaci a dějiny vědy a mimo jiné též vyučuje astrobiologii na Univerzitě Karlově.

Doc RNDr. Anton Markoš CSc., je biolog širokých zájmů, v současnosti vede Katedru filozofie a dějin přírodních věd naPřírodovědecké fakultě. Je autorem řady odborných článků i populárních knih (Povstávání živého tvaru, Tajemství hladiny - hermeneutika živého, spoluautorem knih Berušky, andělé a stroje (s Jozefem Kelemenem) a Život čmelákův - koláž o pobývání v různých světech (s T. Daňkem, 2005).




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »