Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (1. díl)

Hlubinami vesmíru s dr. Michaelem Prouzou (1. díl)

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
V sobotu 3. března 2012 ve 21:15 bude pokračovat na TV Noe pořad Hlubinami vesmíru. V tomto díle je hostem pořadu RNDr. Michael Prouza, Ph.D., pracovník Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, mladý vědec a specialista na astročásticovou fyziku. Je také předsedou sdružení Astropis, která vydává popularizační astronomický časopis.

Michal Prouza. Autor: TV Noe
Michal Prouza.
Autor: TV Noe
V našem setkání pod hvězdnou oblohou se budeme v úvodu dotýkat stáže našeho hosta v New Yorku na Kolumbijské univerzitě, i jeho publikační činnosti u nás. Především se ale budeme zabývat aktuální odbornou činností, která se točí kolem vysoce energetického záření přicházejícího z kosmu. Dr. Michael Prouza je totiž spoluautorem robotického dalekohledu FRAM, který je umístěn na observatoři Pierra Augera v Argentině, a tak budeme takříkajíc přímo u zdroje, když nám bude o činnosti tohoto přístroje povídat. Dozvíme se také o připravovaném projektu na detekci Čerenkovova záření, tzv. CTA. Ocitneme se v úžasném světě gama záření, které je tím nejenergetičtějším zářením ve vesmíru. Co vlastně zapříčiňuje gama záblesky, jak se dají detekovat a jaké jsou mimořádně dramatické jevy s tím spojené?

Dr. Michael Prouza bude pokračovat i v příštím díle, kde se ponoříme do kosmologických témat. Budeme si povídat i o vynikajících přístrojích, které se v této oblasti astronomického výzkumu chystají.

Na setkání na internetu či u obrazovky se těší autor pořadu Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info + reprízy




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »