Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Asteroid pro Ferdinanda Vaňka
Jana Tichá Vytisknout článek

Asteroid pro Ferdinanda Vaňka

Dráha planetky (204370) Ferdinandvaněk. Autor: Jana Tichá
Dráha planetky (204370) Ferdinandvaněk.
Autor: Jana Tichá
Mezinárodní astronomická unie (IAU) nepovoluje pojmenovávat planetky (asteroidy) po politicích dříve než 100 let po jejich smrti. Toto pravidlo IAU platí pro osobnosti napříč politickým spektrem, bez ohledu na míru podpory demokracie či jejich "sametovost". K postavám divadelních her však nebývá zásadních připomínek. Takto jedna z planetek objevených na Kleti nyní nově získala jméno Ferdinanda Vaňka, spisovatele a disidenta, postavy z proslulé divadelní hry Audience a zároveň alter ego jejího autora Václava Havla.

Dnešní asteroid (204370) Ferdinandvaněk objevili astronomové z týmu KLENOT jihočeské Observatoře Kleť (který tvoří Jana Tichá, Miloš Tichý, Michal Kočer a Michaela Honková) na snímku pořízeném 5. října 2004 pomocí 1,06-m teleskopu KLENOT vybaveného elektronickou CCD kamerou. Planetka patří mezi tělesa hlavního pásu planetek nacházejících se mezi drahami velkých planet Marsu a Jupiteru. Kolem Slunce oběhne po eliptické dráze jednou za 3,66 roku a dosahuje rozměru cca 2 kilometrů. O jejích dalších parametrech toho zatím víme jen málo. Planetka je příliš malá na to, aby byla pozorována pouhým okem. Na její zaznamenání je třeba použít větší hvězdářský dalekohled. Kromě Observatoře Kleť byl asteroid Ferdinandvaněk zaznamenán v rámci amerických astronomických projektů LINEAR, LONEOS, Mt. Lemmon Survey a Spacewatch. Pojmenování asteroidu Ferdinandvaněk navrhli taktéž jihočeští astronomové z Kleti, poté jej schválila a 6. dubna 2012 publikovala Mezinárodní astronomická unie.

Planetky jsou malá tělesa, vlastně větší či menší skaliska obíhající kolem Slunce obdobně jako velké planety.

Hvězdárna na vrcholu jihočeské hory Kleť je doma i ve světě dlouhodobě známá výzkumem planetek a komet. Na kontě má objevy devíti set devadesáti dosud neznámých planetek a výpočty jejich drah. Hlavně se však kleťský tým v rámci mezinárodní spolupráce věnuje studiu blízkozemních asteroidů a komet.

Spoluobjevitelka planetky Jana Tichá říká: "Pro planetky z Kleti se snažíme vybírat jména česká, zároveň však taková, jaká osloví naše kolegy i další lidi v zahraničí. Dalo by se říci, že jako čeští astronomové máme velkou výhodu, že náš světově uznávaný prezident Havel byl zároveň proslulým dramatikem. Mezi asteroidy se tak mohla octnout alespoň jeho zřejmě nejproslulejší literární postava - Ferdinand Vaněk. To jsou paradoxy..."

V době publikování této zprávy planetka Ferdinandvaněk putuje souhvězdím Berana, ale je asi milionkrát slabší než hvězdy viditelné pouhým okem.

Anglický originál citace k pojmenování planetky z Minor Planet Circulars:

(204370) Ferdinandvaněk = 2004 TH70
Discovered 2004 Oct. 5 by KLENOT at Kleť.
Ferdinand Vaněk (1936-2011) was a Czech playwritter, essayist and dissident, fictitious character in the play Audience as well as an alter ego of its author, Václav Havel. Vaněk also acted in other plays, including ones by Pavel Kohout, Pavel Landovský and Jiří Dienstbier.
(Minor Planet Circular No. 79108 - 2012 April 6, Harvard-Smithsonian Astrophysical Observatory and International Astronomical Union, Cambridge, USA)

Odkazy:
[1] www.minorplanetcenter.net
[2] www.hvezdarnacb.cz
[3] www.planetky.cz

Kontakty:
Ing. Jana Tichá
ředitelka
HaP Č. Budějovice - Kleť
jticha@klet.cz
Tel./fax 386 352 239
Tel. 386 352 044




O autorovi



19. vesmírný týden 2025

19. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 5. do 11. 5. 2025. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars procházející Jesličky. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je střední, ale potěší nyní největší skvrna roku 2025. Nastává maximum roje Éta Aquarid. Evropská raketa Vega-C vynesla družici Biomass pro výzkum výměny oxidu uhličitého mezi lesy a atmosférou. Raketa Atlas V vynesla první operační družice sítě Kuiper. Falcon 9 nyní dokáže vynést až 29 Starlinků V2 mini.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M13

Messier 13 alebo M13 (označovaná aj NGC 6205 a niekedy nazývaná Veľká guľová hviezdokopa v Herkulesovi, Herkulova guľová hviezdokopa alebo Veľká Herkulova hviezdokopa) je guľová hviezdokopa pozostávajúca z niekoľkých stoviek tisíc hviezd v súhvezdí Herkules. Messier 13 objavil Edmond Halley v roku 1714 a Charles Messier ho 1. júna 1764 zaradil do svojho zoznamu objektov, ktoré si nemožno mýliť s kométami; Messierov zoznam vrátane Messiera 13 sa nakoniec stal známym ako Messierov katalóg. Nachádza sa v pravej elevácii 16h 41,7m, deklinácia +36° 28'. Messier 13 je astronómami často opisovaný ako najúžasnejšia guľová hviezdokopa viditeľná pre severných pozorovateľov. M13 má priemer asi 145 svetelných rokov a skladá sa z niekoľkých stoviek tisíc hviezd, pričom odhady sa pohybujú od približne 300 000 do viac ako pol milióna. Najjasnejšou hviezdou v kope je červený obor, premenná hviezda V11, známa aj ako V1554 Herculis, so zdanlivou vizuálnou magnitúdou 11,95. M13 je od Zeme vzdialená 22 200 až 25 000 svetelných rokov a guľová hviezdokopa je jednou z viac ako stovky hviezdokôp, ktoré obiehajú okolo stredu Mliečnej cesty. Posolstvo z Areciba z roku 1974, ktoré obsahovalo zakódované informácie o ľudskej rase, DNA, atómových číslach, polohe Zeme a ďalšie informácie, bolo vyslané z rádioteleskopu observatória Arecibo smerom k Messieru 13 ako pokus o kontakt s potenciálnymi mimozemskými civilizáciami v tejto hviezdokope. M13 bola vybraná preto, lebo išlo o veľkú, relatívne blízku hviezdnu kopu, ktorá bola dostupná v čase a na mieste ceremónie. Hviezdokopa sa bude počas tranzitu pohybovať vesmírom; názory na to, či bude v čase príletu správy schopná prijať správu, sa rôznia. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, Baader Mark III. komakorektor, Touptek ATR585M, AFW-M, Touptek LRGBSHO filtre, Gemini EAF focuser, guiding TS Off-axis + PlayerOne Ceres-C. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Pixinsight, Adobe photoshop 110x60 sec. Lights LRGB na jednotlivý kanál , master bias, 80 flats, master darks, master darkflats 28.4.2025 až 1.5.2025 Belá nad Cirochou, severovýchod Slovenska, bortle 4

Další informace »